Punk Portál >> Fórum >> Összes téma >> Vallás
Bejelentkezés - Regisztráció - Elfelejtett jelszó - Segítség
A vallás nagyon szép dolog, csak tudni kell kezelni

Elejére << Előző < ... 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 ... > Következő >> Végére

© Open Airválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-07 13:51:50 (550)
Az a jóember egy naiv 30 éves szűz "vénlány" és azt az ökörséget hangoztatja, hogy az evolúció a Mindenható találmánya. :D Nem csoda, hogy az ellenkezőjét váltja ki bennem, mint amit szeretne.
Mellesleg elhallgatja egyháztörin az inkvizíciót a keresztes hadjáratokat és különös hangsúllyal beszél Néró császár alatt történt keresztény üldözésekről. Nem kell elfogultnak lenni.

Mellesleg szerintem az egyház(ak)nak nem szabadna belefolyni a politikába, holott azt eddig is tették. Pl. a Hitler alatt történ egyházi tevékenységek máig zárolva vannak a Vatikánba. Vajon miért?
[előzmény (546)]

© Gandalfválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-07 13:19:12 (549)
Alapvetően a túl liberális egyházalapítási rendelkezéseken kellene változtatni, de ez olyasmi, mint a parlamenti képviselők száma, vagy a bürokrácia vízfejűsége, stb.: Bátor reformokra lenne szükség, de azokat egyik politikai erő sem meri felvállalni....
[előzmény (548)]

© Gandalfválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-07 13:16:45 (548)
Jaja, eléggé rossz a támogatási rendszer így ahogy van. Volt erre egy reformterv (törvényjavaslat) még Orbánék idején, azt azonban már nem tudták elfogadtatni. (a javaslat a rendes egyházaknak kedvezett volna) Megyóék ezt nem terjesztették be (pedig ha jól emlékszem, ígéretet tettek rá), viszont több pénzt nyomtak az igazságtalan rendszerbe, ezzel minden "egyház" jól járt: rendes is és megélhetési is.

[előzmény (544)]

© Gandalfválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-07 13:13:41 (547)
Annyi a különbség görög és római katolikus között, hogy egy kicsit más (szerintem szebb egyébként a görög) a két szertartás, meg, ahogy írtad is, házasodhatnak a görög papok a rómaiakkal ellentétben. (Fogadalom előtt)

Egyébként a görög katolikusok, akik a görög keleti egyház tagjaiból váltak ki a pápa alá tartoznak, átvették a teológiát is.
[előzmény (542)]

© Gandalfválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-07 13:10:28 (546)
A bibliai teremtéstörténetet az egyház sem (egyik sem, amelyik a bibliára épül) veszi tudományos magyarázatnak, hanem inkább példázatnak. Nyilván tudod, hogy a Bibliában két teremtéstörténet van: ha tudományos leírásnak vennék, önmaguknak is ellentmondanának. (melyik az igazi akkor) A bibliai teremtéstörténet egy teológiai és természetesen nem egy tudományos mű. (ezért is nem áll ellentétben egymással a metafizika és a fizika)

Az a jóember pedig, aki ilyen összevissza baromságokat tanít nektek hittenórán, igazán elmehetne egy teológiai gyorstalpalóra legalább... :)
[előzmény (539)]

© Sgt. Millerválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-07 10:00:52 (545)
Látszik hogy olyan tömeg-gyilkos feje van. nem irtott ki valakit órán ?
[előzmény (543)]

© handválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-07 09:10:10 (544)
A másik topik egyik részére reagálva, a katolikus egyházak műemlékvédelmi szerepe eléggé kifogásolható. A vidéki templomok újítását teljes egészében az adományozókra bízzák, míg a nagyobb városokban elég ronda modern marhaságokat építenek, meg sokszor egyáltalán nem is értenek a műemlékekhez, de a múzeumok szakértőinek át nem engednék a témát.
Szóval nem éppen igazságos a pénzelosztás, nem vételenül van annyi panasz. Lehet, hogy tényleg kevés pénzük van, de azzal elég ... hát nem keresztényien bánnak.

© Rolyválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 22:35:50 (543)

Dr. habil. Cselényi István Gábor: görög katolikus pap és filozófiatanárom volt. úgy fejezte ki a Istennek tett szolgálatát,hogy órán így oltott minket:
"Rohadt szemét köcsög barbár állatok vagytok"
"Mi a neved? A rohadt életbe!"
aztán felrúgott egy széket,stb...
[előzmény (540)]

© apunkválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 22:32:49 (542)
Tévedés, a görög katolikusok elismerik a a pápát, nem a görög-keletiekről írok. Egy picit tudom, mert igen közeli hozzátartozóm (a feleségem :-)) és szülei görög katolikusok. Ez az egyház Északkelet-Magyarországon terjedt el leginkább. Borsod megye és Szabolcs-Szatmár-Bereg. És kicsit össze is olvad a két "irányzat". Gondolj csak arra, hogy a világhírű kegyhely Máriapócs is görög-katolikus és természetesen rengeteg római katolikus zarándok jár ide, sőt maga a pápa is (Őszentsége II.János Pál) is járt itt.
[előzmény (541)]

© Open Airválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 22:10:44 (541)
"A pápát ők is elismerik" nem ismerik el. És addig házasodhatnak amíg nem teté le a papi esküt, utánna nem. Ezért van az hogy rengeteg görög-katolikus kispap borzasztóan nyomulni kezd a papi eskü előtt...

© apunkválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 22:04:35 (540)
Azt tudjátok, hogy a görög katolikusoknál nincs cölibátus? A pápát ők is elismerik, de a görög-keletiből szakadtak ki.
Van egy kolostaor Grábócon (az egyetlen görög-keleti Magyarországon, 1974 óta női rend), ott mesélte nekem egy apáca néhány hete, hogy a római katolikus plébános elmegy a püspökéhez, hogy szeretne "átmenni" a görög katolikusokhoz. Erre a püspök megkérdezi: Szőke vagy barna?
Azt mondta a nővér, hogy nagy baj ez a cölibátus, mert szegény papok szolgálót sem mernek fogadni, mindjárt kibeszélik. Van is alapja sokszor, de érthető.
Most hirtelen nem is tudom mért beszéltünk erről, mert ő pravoszláv volt... De szóbajött és a poénja ült is. Ja, a görög katolikusokról jött föl a téma...

© Open Airválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 21:52:27 (539)
"A kettő kiegészíti egymást." Képzeljuk el az evolúciót az egyház szemszögéböl;
Isten megteremté a Ramapitekust. - Á ez még nem hasonlít rám - mondá vala. Következik a Homo erectus. Hmmm - a teremtő elgondolkozá - Mé ez sem én volnék. - Harmadnap Isten megteremté az első Homo Sapiens-t Ádámot. - Igen. Ez valá az én képmásom. - mondá az Úr.
Tudom meredek, de valahol ilyen, ha a tudományt keverjük a teológiával.
[előzmény (538)]

© Gandalfválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 21:46:02 (538)
Manapság viszont a filozófia (teológia) eljutott egy olyan szintre, hogy nem a természettudomány helyett, hanem mellette képzeli el a szerepét. (Metafizika - a fizikán kívüli, túli tudomány) Ezért nincs szembenállás a legtöbb egyház és a tudomány között. A kettő kiegészíti egymást.
[előzmény (537)]

© Open Airválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 21:40:41 (537)
Pont ezaz keresik a válasz. És földi viszanylatokban gondolkoznak. Ezért van az, hogy Istent is egy ősz szakállas öreg embernek hiszik.
Mellesleg, ha megfigyelted a Görögök Zeus-t is így ábrázolták.
[előzmény (534)]

© Open Airválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 21:38:21 (536)
No meg a pápát nem ismerik el. Az egyház feje a mindenkori uralkodó...

© Gandalfválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 21:36:55 (535)
Az eredettörténetek mások azért. Azok egy nép filozófiai kérdéseire keresik a választ, legtöbbször olvasmányos stílusban leírva
[előzmény (533)]

© Gandalfválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 21:35:27 (534)
Igaza volt a tudósnak. Nem kell a demagógia, ha észérvek is vannak. Ezt a pártok is megérthetnék. :)

(Egyébként az anglikán egyház, bár szertartásaiban megegyezik a rómkattal, teológiájában nem teljesen, de ez ebben az esetben mellékes.)
[előzmény (532)]

© Open Airválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 21:33:31 (533)
ez egy kicsi eltér az előző támátol, de kiváncsi vagyok a véleményedre.

Münchausen-t azért mondtam, mert az is mese és a Bibliát és más eredet történetet is tekinthetünk annak.

© Open Airválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 21:30:39 (532)
Szerintem a legnagyobb pofont Thomas Henry Huxley(Darwin bulldogja adta az egyháznak)
Idézek. Jó?
1860-has Brit Tudomány Fejlesztési Társaság Oxfortban tartott évi gyűlést, melyen maga Darwin nem vett részt, de csata két főszereplője Thomas Henry Huxley és Samuel Wilberforce anglikán püspök igen. A szócsata egy tanulmány felolvasását kötően zajlott le, amelyet egy amerikai, bizonyos Gr. Draper tarorr” A szellemi fejlődésről, különös tekintettel Mr. Darwin nézeteire.” Címmel. Eztán Wilberforce kivalló szónoklatot tett Végül az lett a veszte, hogy egy fiatal tudós is ült a hallgatóság közt, akihez ezeket a szavakat intézet;
„És ön, uram, Ön nagyapai vagy nagyanyai ágon áll rokonságba a majmokkal?”
Nos, erre Huxley felállt briliáns beszédével porig alázat a püspököz és a végső döfés ez a mondat volt:
„Az embernek semmi oka a szégyenkezésre amiatt, hogy egy majom volt a nagyapja vagy a nagyanyja. Ha választhatnék, hogy egy majom legyen az ősöm, vagy olyas valaki, aki tudós neveltetését arra használja, hogy tájékozatlan hallgatóságot félrevezesse, és egy súlyos és komoly filozófiai kérdés alátámasztására felhozott tényeket és okfejtéseket ne érvekkel, hanem gúnyolódással kezeljen, akkor én pillanatnyi tétovázás nélkül a majom mellet döntenék.” Visszavágás csak a püspöknek nem tetszett és mid ez 1860-ban hangzott el.


© Gandalfválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 21:10:50 (531)
Nem kell azt hinni. Szerencsére vélemény és vallászabadság van, azt hiszel, amit akarsz. Olyan filózifai irányzatot viszont nem nagyon találsz, amelyik nem nevez meg egy eredetet, amiből a világ lett. (Még a materialisták is hisznek az "ősanyagban")
[előzmény (529)]

© Gandalfválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 21:08:05 (530)
Nem lopnék csirkét :) Nem menti az egyházat az inkvizíciós bűnök alól, de azért valamit érdemes tisztázni az elején: Az inkvizíciót ugyan az egyház vezette, de az inkvizíció nem ítélt el senkit hivatalosan. Az ítéletet az uralkodók hozták meg. (Kb mint egy esküdtszék-bíró viszony az angolszász törvényhozásban). Ez eprsze nem mentség az inkvizícióra

A Kalevala-párhuzammal én is egyet értek, mert a Kalevala is egy eredettörténeten alapul. (ez megegyezik a Biblia Ószövetségével) Azonban az Újszövetség, amely konkrét példákon keresztül élettanítást közöl, nehezen állítható párhuzamba a Kalevalával.

Ide sorolható még a Gilgames eposz, az Edda-dalok, stb. Münchausen-t én nem sorolnám ide.
[előzmény (527)]

© Open Airválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 21:05:51 (529)
Ezek mind-mind földi viszonylatok. Emberi elmélkedések.
Miért kell azt hinni, hogy minket egy nagyobb akarat irányít?
[előzmény (528)]

© Gandalfválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 21:03:12 (528)
A katolikus teológia véleménye az univerzum teremtéséről a következő (röviden összefoglalva):

1., Ugyan Darwin elmélete nincs bizonyítva, a Kat. Egyház elismeri a fajok kialakulásának hiteles elméletére.

2., Valószínűsíthető, hogy létező a zárt univerzumi rendszerünk egy kezdeti őserő (ősrobbanás) által elindított folyamat során alalkult ki, a tudomány mai állása szerint

(A tudomány a mikéntet vizsgálja, a metafizika, teológia pedig azt, hogy mi, ki okozza a tudomány által leírt folyamatot)

4., A Katolikus Egyház álláspontja szerint ahhoz, hogy a semmiből egy hatalmas erő hatására valami legyen, egy első szellem ereje kellett

5., A Katolikus Egyház és a keresztény egyházak ezt a teremtő szellemet nevezi Istennek, a zsidó vallás Jahve-nak, vagy Elohimnak, az muzulmán vallás pedig Allahnak.

6., Nincs tehát ellentmondás a tudósok és a teológusok elméletei között, azok inkább kiegészítik egymást.

Ezzel lehet egyetérteni, lehet tagadni, elfogadni. Csak tudjuk, miről beszélünk...
[előzmény (525)]

© Open Airválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 21:02:29 (527)
Sőt. Nem rég alakult is van. És pont a rengeteg egyház miatt mondom azt, hogy a biblia nem különb a Kalevalánál vagy a Münchausen Báró meséinél. És nem tudom mit szólnál, ha azért karóba húznának, mert a szomszédnak elloptad a csirkéjét és ezért bosszúból rád fogta, hogy a sátán szolgája vagy,
[előzmény (526)]

© Gandalfválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 20:56:36 (526)
Hogy túloztál volna? egyszerűen csak butaságot beszéltél. Van kétezer éves, van több tízezer éves, van néhány száz éves egyház is. Nyilván tanultál róla.
[előzmény (525)]

© Open Airválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 20:54:50 (525)
Bevallom filozófiát nem tanultam. A 2000 évvel valóban túloztam, de 2 óra az inkvizítorok keze alatt 2000 évnek is tűnhetett a szegény jobbágynak, akit mondjuk boszorkánynak tituláltak.
[előzmény (524)]

© Gandalfválasz erre | adatok | e-mail - 2005-12-06 20:49:49 (524)
© Open Air válasz erre | adatok | e-mail - ma 20:44:43 (1830)

Bocsi. Egyháztöri négy éve tanulok heti 2 órában. És a katolikus egyház sem pontosan 2000 éves, mivel Konstantin császárig üldözték a keresztényeket... Utána lett csak elismert vallás. De, ha akarod leírom neked a nagy egyház szakadástól kezdve, akár egészen Lutherig az egyház törit.


Akkor miért írsz olyanokat, hogy az "egyházak" kétezer éve keresztül kihasználják az emberiséget? Így többes számban. (A katolikus egyházat azért nevezik kétezer évesnek, mert sokan Pál megtérésétől számolják az egyház alapítását). Lehet, hogy az egyháztörit vágod, de a filozófiai háttérről az előző hsz-ed alapján nem sokat tudsz.



© Tabisválasz erre | adatok | e-mail - 2005-08-29 13:32:39 (523)
Ja:)
[előzmény (521)]

© tulipunkaválasz erre | adatok | e-mail - 2005-08-29 00:47:40 (522)
voltam
[előzmény (520)]

© Swen9000válasz erre | adatok | e-mail - 2005-08-28 23:25:31 (521)
bocs, nem emléxem rád, valahol biztos összvesztünk, ugye? :)
[előzmény (519)]



Elejére << Előző < ... 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 ... > Következő >> Végére