Punk Portál >> Fórum >> Összes téma >> Vallás
Bejelentkezés - Regisztráció - Elfelejtett jelszó - Segítség
A vallás nagyon szép dolog, csak tudni kell kezelni

Elejére << Előző < 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 ... > Következő >> Végére

© Rich_Kid_On_LSDválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-05 01:36:44 (731)
hát igen, ha mindenki más nyelven beszélne lehet kevesebb bandázás lenne.
[előzmény (729)]

© Pokolgepválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-05 01:10:11 (730)
a vallas A kultura resze

bocs.
[előzmény (729)]

© Pokolgepválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-05 00:38:17 (729)
Nagy nehezen megerti az ember amit irsz, de hozzaszolasaid ekes peldai annak, hogy lehet valamit nagyon rosszul, felreerthetoen, vagy nehezen ertelmezhetoen megfogalmazni.

"Hogy milyen vallások által közvetített értékek vannak? Például ezt az államot 1000 évig fenntartotta (nekem legalább is meggyőződésem, hogy a kereszténység nélkül széthullott volna már rég) Te bizonyára nem jártál még a Csíksomlyói búcsúban, úgyhogy neked ez nem is jelenthet túl sokat."

Na hat, hogy a keresztemyseg tartotta fenn az allamot az azert elegge vad elkepzeles. Az egy teljesen elfogadhato es tulajdonkeppen nyilvanvalo dolog, hogy a kereszteny (es gyakorlatilag az osszes) egyhaz teljes mertekben ossze van fonodva a politikai iranyitassal (foldrajzilag valtozo modon), de nem igazan latom a szerepet az allamszervezet alappillerekent. Vagy ha megis, akkor - most mivel ilyen szarul all az orszag szenaja - kezdjek el imadkozni? Bar en minden valoszinuseggel alulmuvelt vagyok, hiszen csak a gimi erettsegi szintjeig jutottam el a tortenelmi tanulmanyaim soran, de allamok, orszagok iranyitasa szintjen a vallas es az egyhazak szereperol nekem csak a tarsadalmon valo eloskodes, ertelmetlen haboruk es azok osszesarcolt penzbol valo finanszirozasa, mas vallasok uldozese, dogmak terjesztese (tarsadalmi, tudomanyos, stb.) valamint a modern Magyarorszagon egy kerdest nem turo erkolcsi eszmerendszer vegletekig elmeno promotalasa jut eszembe. Hangsulyozom: allami iranyitasi szinten.
Vagy talan az "allam" szot rossz helyen hasznaltad es esetleg "nemzetet" vagy "tarsadalmat" ertettel az alatt? Nos alairom a vallas es az egyhaz kis kozossegben tanusitott kozossegepito szerepet. Letagadhatatlan, hiszen szamtalan pelda van erre, Erdelyben kulonoskeppen (lsd. az altalad emlitett csiksomlyoi bucsu, ill. a kis szekely falvak kozossegei), de Magyarorszagon is. Ez nem osszekeverendo viszont a kulturaval (erre lentebb kulon ki fogok terni), aminek a vallas csak egy apro resze. Tudom, allati jo buli elmenni Csiksomlyora bucsuba. En is voltam tizeneves koromban a haverjaimmal ejszaka horgaszni. Kimentunk este 10 fele, vittunk egy csomo sort, iszogattunk, szalonnat sutottunk, mikozben nemelyikunk az uszokra is figyelt es jokat beszelgettunk. Aztan szepen jott a hajnal, felkelt a nap es mi nagyon jol ereztuk magunkat, valami "isteni" erzes keritett hatalmaba az elso sugarakkal. Valami oknal fogva megsem mondom most azt, hogy az emberiseg sokat koszonhet a horgaszatnak. Nem kell ezt tuldimenzionalni.
En pl. sokkal meghatarozobbnak tartom a nyelv szerepet, legalabbis a magyarok eseteben. Sokkal inkabb inkabb a kozos nyelv az ami "egyben tart" egy nagy kozosseget, mint holmi vilagnezeti dolgok. Mert azert itt Istvan es a keresztenyseg mondhatni eroszakos "bevezetese" ota sem volt tokeletes egyseg. Pl. Viharsarok sem az arrafele fujdogalo szelekrol kapta a nevet.

"Mit számít az, hogy emberi kultúra jelen formájában nem jött volna létre a vallások nélkül?"

Paradoxon. A vallas kultura resze, ezert semmi esetre sem lehet a megteremtoje. Ezt most konkretan hosszasan magyarazhatnam, meg peldalozhatnek, de ez szerintem annyira egyertelmu, hogy nem latom szukseget.
[előzmény (722)]

© gyerekválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-04 15:59:54 (728)
Ki a király?!

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-04 12:30:45 (727)
"Ha alapvetően úgy viszonyulsz a kérdéshez és hozzánk, hogy amiről szó van az egyenesen banális, és logikailag mi nem is hozhatunk fel semmit az igazunkra, akkor ugyan minek erőlködjünk?"


Nem viszonyultam ugy. Amig nem vagy kepes logikusan valaszolni, addig miert feltetelezzek mast? Ugy tunik, most sikerult vegre eloalnod egy peldaval, orulok neki. Ez az allam darabjaira hullott tobb alkalommal is az elmult ezer ev soran, aligha sikerult a kereszteny ertekeknek - ami mellesleg csak egy a sok kozul - egyben tartani. De konkretan milyen kifejezetten kereszteny ertekekere gondolsz, amelyek hozzajarultak MAgyarorszag fenmaradasahoz?


"Mit számít, hogy a mai napig felbecsülhetetlen erőt ad emberek millióinak?"

Ez orvendetes dolog, ami kulonosebben nem is zavarna, ha ezen emberek millioi mind artatlan jainistak lennenek, sot kifejezetten orulnek neki. Sajna azonban ez a felbecsulhetetlen ero nemritkan eleg rombolo format olt. Az, hogy valami erot ad emberek millioinak egyreszt nem bizonyitja annak igazsagat, masreszt az abbol nyert ero pozitiv hatasait sem. Ennek ellenere valoban ez az egyik legproblematikusabb resze ennek a problemanak. "Mi az idealisabb? Hagyni az embereket tovabb szedelgni a teveszmeikkel pusztan mert ez boldogga teszi oket, vagy kenytelenek vagyunk raebreszteni oket a valosagra?"
Habar furcsa lenne, ha valaki hasonlo kerdest vetne fel heroinistakkal kapcsolatban.

"Mit számít az, hogy emberi kultúra jelen formájában nem jött volna létre a vallások nélkül?"

Akkor valoszinuleg maskeppen nezne ki ma a vilag, ahogy a totalitarianizmusnak mas valfajainak kialakulasa nelkul is.

[előzmény (722)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-04 12:10:46 (726)
A 707-es hozzaszolasomrol beszelunk, amiben az egvilagon semmi sertot nem mondtam, foleg nem ami "te fasz vagy es a velemenyed teljes baromsag" stilussal lenne egyenerteku. Annyit irtam, hogy Jezus volt kereszteny, tehat az o vagy korai kovetoinek meghrculoasat nem lehet keresztenyuldozesnek hivni. Elnezest a melyen serto mondatokert.
[előzmény (720)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-04 12:04:41 (725)
nem ertettem felre, amit irtal. Ket dolgot allitottal alapvetoen: 1. a hinduizmusnak nincs erkolcsrendszere, mert a hinduizmusban nincsen erkolcsi szemlelet.


Nem igaz, a hinduizmus is sokat foglalkozik erkolcsi kerdesekkel meg akkor is ha maskeppen, mint a te vallasod teszi azt. Itt pl bovebben is olvashatsz a hindu etikarol angolul:

http://encyclopedia.farlex.com/Hindu+ethics


2."a hinduizmus nem vallas." Ez nem igaz, India lakossaganak nagy resze hindu vallasu. Ha nem hiszed, hogy valamifele filozofiai iranyzat lenne olvasd el a wikipedia cikket.

http://hu.wikipedia.org/wiki/Hinduizmus


"1. felét se nagyon sikerült megragadnod, természetesen ateista társadalomban is létezik erkölcs, sőt ott kapja a legnagyobb hangsúlyt (egyfajta "túlburjánzás" értelmében)"

Ezt kifejtened bovebben?

Az, hogy az erkolcseink a vallasbol erednek erdekes feltetelezes, ami megha igaz is lenne egyaltalan nem bizonyitana isten letezeset. Az elobbivel kapcsolatban a kovetkezot tudom mondani: Valoban az emberi civilizacio korai erkolcsformaloinak a nagy resze hivo volt, akik a moralitast nem nagyon voltak kepesek elvalasztani az istenhittol, habar igencsak ketseges, hogy mennyire lehet annak nevezni valamit ami reszben egy isteni megtorlastol valo felelemnek a szulottje. (Voltak azonban ritka kivetelek mint pl. Szophoklesz, Ddemokritusz vagy Lucretius.) Ez azonban nem sok mindent jelent. Az okorban a haboruk nagy reszet kivetel nelkul hivo emberek robbantottak ki, megis ertelmetlen lenne azt allitani, hogy az eroszakra valo hajlam a vallasbol ered.


Szerintem az erkolcsrol altalaban joval tobbet beszeltek mas korokban, viszont nem hinnem, hogy mai szemmel erkolcsosebbek lettek volna az emberek 2000 evvel ezelott. Bizonyos szempontokbol az altalanos fejlodes vitathatatlan: ma az emberek normalisabb fele nem tekinti halalos bunnek a homoszexualitast, a hazassagtorest, a maszturbalast, nem megyunk gladiatorviadalokra es nezzuk gyonyorkodve ahogy az emberek halomra meszaroljak, nem tartjuk a kinzast elfogadott vallatasi modszernek, a noket alsobbrendu lenyeknek, a menstruaciot isteni atoknak es meg folytathatnam a sort.

"ha ez velünk született (ahogy te állítod), miért különbözik minden civilizációban?"

Ezt a kerdest feltetted mar ugy is, hogy ha az erkolcseink egy istentol erednek, akkor miert kulonboznek minden civilizacioban? En nem allitottam azt, hogy az erkolcseink velunk szuletettek teljes mertekben. Azt gondolom, hogy erkolcsos viselkedesre valo hajlam/kapacitas velunk szuletett, az pedig hogy ez mikent formalodik nagy reszben az embert ert kulso hatasoknak az eredmenye.


Nezd, ha te sertonek talalod azt, hogy a te szavaiddal elve "mutans majmok" vagyunk arrol en nem tehetek. Mar csak azert sem, mert meg a majmoknal is alacsonyabb intelligenciaval rendelkezo allatok is gyakran mutatnak olyan viselkedesformakat amelyek az erkolcsunk alapjaira engednek kovetkeztetni. Ajanlom pl: Robert Wright: The Moral Animal: why we are the way we are the new science of evolutionary psychology, Matt Riddle: Origins of Virtue)
Engem nem az igazsag zavar meg ha az olyanok szamara, akik az embert eloszeretettel valasztjak el a tobbi alattol borzasztonak is tunik, hanem a te hezagos allitasod. Ha te komolyan gondolod, hogy ha szerinted nem letezne isten, akkor folyamatosan rabbolnak, fosztogatnal, stb akkor magadrol allitasz ki szegenysegi bizonyitvanyt es minden vagy csak erkolcsos ember. HA ugyanakkor ugy gondolod, hogy nem viselkednel maskeppen isteni megfigyeles nelkul, gyakorlatilag a sajat allitasodat cafolod meg miszerint istenre van szukseged ahhoz, hogy jo legyel.

"Áruld már el nekem légyszíves, - szigorúan materialista szemszögből - miért baj, ha megölünk valakit. miért rossz?"

1. nem gondolom azt, hogy megolni valakit minden esetben rossz, mivel van par kivetel (eutanazia, onvedelem, stb) Pontosan az erkolcsoknek az abszolut modon valo ertelmezese az, ami taszit pl. a katolicizmustol.

2. Vannak erre racionalis magyarazatok (pl. nem jo erzes latni, hogz valaki szenved), de szerintem nem szukseges megmagyarazni azt racioanlis alapon, hogy miert nem jo gyilkolni ahhoz, hogy ne fogadjam az isteni eredetet az ellenkezesemnek, ha masert nem, a zsido-kereszteny-muszlim isten minden csak olyan valaki, aki iszonyodna a gyilkossagtol. Meglepo, hogy neveben az emberek evezredek ota meszaroljak egymast.? Ha jol emlekszem Thomas Paine mondta, hogy a Bibliat sokkal kovetkezetesebb lenne egy demon, mint egy isten muvenek hivni es nem sok kivetnivalot talalok a velemenyeben.

4. Meg akkor is ha semmi magyarazatom nem lenne arra, hogy miert iszonyodom az ertelmetlen gyilkolaszastol, ez milyen modon bizonyitja isten letezeset? Ha neked tetszik minden dolgot amiben nem vagyunk bizonyosak istennek hivni, legyen neked, csak nem sok mindent magyarazol vele.

"Egyáltalán, tudnád definiálni ilyen alapon az 'ember' fogalmát?"

Marmint idealis erkolcsi alapon?


"én nem állítottam, hogy vallás nélkül többé nem lenne erkölcs, viszont értelme az nem sok maradna."

Errol irtam egy picivel feljebb. Szerintem gondold at megegyszer.

"iszlám egyébként megtiltja a szexuális aktust, ha ez a nőnek fájdalommal járna, amit vagy betartanak, vagy nem, de hogy a peofíliát intézményesítették volna, nyilvánvalóan baromság"

En meg mindig nem beszeltem fajdalomrol. Egy pedofilnak nem kell szandekosan fajdalmat okoznia ahhoz, hogy pedofil legyen. Szerintem azt, hogy kiskoru gyerekeket felesegul adnak legalisan, nyugodtan nevezhetjuk intezmenyesitett pedofilianak. Hussein Khomeini A thousand splendid suns cimu regenye 2 ilyen eset hatborzongato osszefonodasat meseli el Afganisztanban, ahol a ferj alapvetoen egyaltalan nem gonosz pusztan a sajt normait koveti.

"A holland pártnál viszont valami ilyesmiről lehet szó, mivel ők a korhatárok teljes eltörlését követelik, nem csak a szex terén, hanem pl szavazati jogok terén is!"

Megismetlem: tevedsz.

"A Testvéri Szeretet, Szabadság és Sokféleség Pártja (hollandul Partij voor Naastenliefde, Vrijheid & Diversiteit, PNVD) politikai párt Hollandiában. Bár csak 2006. május 31-én alapították, a párt a „holland pedofilok pártjaként” azonnal nagy nemzetközi ismertségre tett szert, mivel programjában szerepel, hogy 12 éves kortól legalizálni kell a szexet, a szerencsejátékot, a tartózkodási hely szabad megválasztását és a könnyű drogok fogyasztását."


Sajnos nem latom mirol beszelsz. Konkret problemaktol lehet felni, lrehet roluk beszelni, altalanos riadalmaktol aligha. Budapesten rendszeresen menetel a ver es becsulet sokkal nagyobb szamban, megsem tartok attol, hogy hamarosan ujjaepul a Harmadik Birodalom.
[előzmény (721)]

© Pusztai Zoliválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-04 08:40:50 (724)
Ajánlanék egy könyvet, K. Gradpierre Endre: A Magyarok Istenének
elrablása. A témához kapcsolódik...

© Pusztai Zoliválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-04 08:24:54 (723)
A karácsony a magyar kerecsen szóból ered, eleink a téli napforduló
napján kercsen sólymot röptettek, vagy mondhatnám így is: Turult...
Amúgy a többivvel egyetértek, és örülök, hogy ezen a honlapon is
akad pár értelmes hang. :) :) :)

( Két szép amurt sikerült akasztanom: 8 kg 70, 6 kg 20. Huszas zsi-
nór, 6 méteres bot. Kb. 20-25 perc fárasztás... )
[előzmény (683)]

© gyerekválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-03 18:53:27 (722)
Össze lehet hasonlítani a a modort ahogyan te hozzászóltál a témához, és azt ahogyan a többiek. Az, hogy mi ketten nem vagyunk hajlandók neked értelmes, kifejtős, érvelős választ adni, az nem minket minősít, hanem téged. Ha alapvetően úgy viszonyulsz a kérdéshez és hozzánk, hogy amiről szó van az egyenesen banális, és logikailag mi nem is hozhatunk fel semmit az igazunkra, akkor ugyan minek erőlködjünk?!
Másrészről, én csak annyit bátorkodtam megjegyezni, hogy a vallás nem egy démoni jelenség, mint ahogy azt már lentebb megjegyeztem. Tisztában vagyok vele, hogy rengeteg bűn kötődik az egyházakhoz. De olyan szerepe volt a keresztény egyházaknak az európai történelemben, hogy nem lehet csak ezek alapján megítélni.
Hogy milyen vallások által közvetített értékek vannak? Például ezt az államot 1000 évig fenntartotta (nekem legalább is meggyőződésem, hogy a kereszténység nélkül széthullott volna már rég) Te bizonyára nem jártál még a Csíksomlyói búcsúban, úgyhogy neked ez nem is jelenthet túl sokat.
Mit számít, hogy a mai napig felbecsülhetetlen erőt ad emberek millióinak? Mit számít az, hogy emberi kultúra jelen formájában nem jött volna létre a vallások nélkül?
"Egyáltalán, tudnád definiálni ilyen alapon az 'ember' fogalmát?" - kérdi tőled az előttem szóló. Ha erre válaszoltál, elmondanád, hogy miket tartasz az emberi kultúra értékeinek?
[előzmény (719)]

© v.o.n.válasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-03 14:59:59 (721)
hogy lehet ennyire félreérteni, amit írtam?! A hinduizmusnál - amit nem tévesztettem össze a buddhizmussal - az erkölcsi szemlélet hiányáról volt szó, nem pedig arról, hogy a hinduk "erkölcstelenek" lennének. Ez a hagyomány azért sem tekinthető vallásinak, mivel nincs olyan előírás, ami általánosan mindenkire érvényes volna, ahogy nincs morális értelemben vett "jó/rossz" sem. A lényeg, hogy minden tettnek a "szvadharmával" kell összhangban lennie.

a mondandóm 1. felét se nagyon sikerült megragadnod, természetesen ateista társadalomban is létezik erkölcs, sőt ott kapja a legnagyobb hangsúlyt (egyfajta "túlburjánzás" értelmében), de attól még az a vallásból ered, abból degenerálódik. A modern társadalomban regeteget beszélnek erkölcsről, viszont ez még nem jelenti, hogy ez a társadalom ténylegesen erkölcsös lenne.
ha ez velünk született (ahogy te állítod), miért különbözik minden civilizációban?

ne röhögtess már, miféle emberi méltóságodban sértettelek volna meg, amikor te redukálod önmagadat atomok halmazává vagy (az evolucionizmusnak megfelelően) egy mutáns majommá? Áruld már el nekem légyszíves, - szigorúan materialista szemszögből - miért baj, ha megölünk valakit. miért rossz?
Egyáltalán, tudnád definiálni ilyen alapon az 'ember' fogalmát?

én nem állítottam, hogy vallás nélkül többé nem lenne erkölcs, viszont értelme az nem sok maradna.

az iszlám világban a nagykorúság betöltését a menstruációtól számítják, amit a különdöző jogi iskolák 9 és 17 év közé tesznek (az afrikai nők korábban érnek meg). Az iszlám egyébként megtiltja a szexuális aktust, ha ez a nőnek fájdalommal járna, amit vagy betartanak, vagy nem, de hogy a peofíliát intézményesítették volna, nyilvánvalóan baromság. A holland pártnál viszont valami ilyesmiről lehet szó, mivel ők a korhatárok teljes eltörlését követelik, nem csak a szex terén, hanem pl szavazati jogok terén is! Nincsenek (még) benn a parlamentben, és nem vészmadárkodni akarok, de az a helyzet, hogy pontosan ebbe az irányba mutatnak ma a dolgok (a határok elmosása - az egyenlőség nevében), ezt még a vak is látja.
[előzmény (717)]

© sanyaaaválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-03 14:37:57 (720)
haggyuk, ember, elmenekulok.
egy vita nem ugy mukodik, hogy "elfogadva azt, hogy te egy fasz vagy, es a velemenyed teljes baromsag, mit ertesz reszletesen az alatt, hogy...?" :)
meg nem is ugy, hogy "ezt ugye nem gondolod komolyan?" (698) :)
igy akarsz vitazni?
a negy szavas idezet nagyon is valasz volt, pontosan kifejezi a helyzetet. ha nem akarod megerteni, hogy miert, nem erdekel, nem fogom negyedszer elmondani a falnak.
te azt hiszed, hogy vitatkozunk?
[előzmény (719)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-03 14:17:01 (719)
baratom, egy vita ugy mukodik, hogy ha egy kerdesnek az alapfeltetelezesevel ne mertesz egyet akkor elobb megcafolod azt nem pedig elmenekulsz elole. egy 4 szavas alltilagos bibliai idezet aligha tekinthet epkezlab valasznak, ezt te is belathad. ha erre keptelen vagy akkor javaslom, "vallas" cimszo alatt csevegj mondjuk katolikusokkal olyan husbavago kerdesekrol miszerint jezus isten fia volt-e vagy o maga volt isten, stb. Bizonyara a kereszteny.hu-n erre is van lehetoseg.

Nincsen szo semmifele fikazasrol, nem is szivesen folyamodok szemelyeskedesnek, csupan erdekes egybeesesnek talalom, hogy mindketten keptelenek vagytok ertelmes ervekkel alatamasztani a velemenyeiteket. Az utolso mondatod pedig semmi mas, mint rinyalas, orultem volna ha valami ertelmes gondolatra hasznalod fel az elpazarolt helyet.



[előzmény (718)]

© sanyaaaválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-03 13:30:49 (718)
szerintem egyertelmu, hogy nem fogok olyan kerdesekre valaszolni, amiknek az alapfeltetelezezeseivel nem ertek egyet, megis, hogy gondolod?
nezd meg a 707-edet. valaszoltam is ra. your words, not mine. szo sincs arrol, hogy a "velemenyemet" keptelen lennek "targyi tevedesekkel" szemben megvedeni. a kerdeseiddel olyan teret teremtesz (a bevezeto koreiddel), ami nekem nem alkalmas valaszra.
kar a fikaparadeert pedig. mar a csaladomnal tartunk, nem kell idehozni a jezust meg az osszes apro szentet... nagy ervelo vagy te is, komam... a sok okoskodas, csipos duma meg lejarato kerdes vajon a hus-e vagy a koret?
[előzmény (715)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-03 13:11:56 (717)
"ezzel csak az a probléma, hogy az "erkölcs" a valláson kívül totál értelmezhetetlen (pl a hinduizmusban, ami egy nem-vallási hagyomány, nincs is ilyen szemlélet). Szóval, ha egyszer nincs isten (ugye?), akkor miért ne tehetne mindenki azt, amit akar?"

Eloszor is, a hindu igenis vallasi hagyomany, amelynek ugyanugy van erkolcsrendszere, mint akarmelyik masik vallasnak, meg akkor is ha kulonbozik a mellesleg eleg hezagos labakon allo zsido-kereszteny ideatol. Ha szeretned, szivesen kifejtem. Gondolom a buddhizmussal keverted ossze, amire mellesleg hasonloan nem igaz az allitasod.

Visszaterve a valaszod elso felere. Mar a feltetelezesedet is megalazonak es sertonek talalnam az emberi meltosagomra, miszerint egy az erkolcsoket meglehetosen odivatuan ertelmezo termeszetfeletti totalitarianus diktator allando megfigyelese, megtorlasa ill. jutalmazasa nelkul egy erkolcsi nulla lennek, ha nem lennek tisztaban vele, hogy az otlet nem toled ered, hanem csak azt ismeteled, amit neked hazudtak.

AZ igazsag az, hogy annak ellenere, hogy sok hivo tarsunk komolyan azt gondolja, hogy enelkul mindenki lopna, csalna, olne, hazudna, stb olne egyfojtaban rengeteg bizonyitek van arra, hogy az erkolcsunk alapvetoen velunk szuletett, amelyek azert fejlodtek ki, hogy egy mukodokepes es igazsagosabb tarsadalomban tudjunk elni, az eziranyba vezeto rogos ut pedig tobb szaz even at tarto szekularistudomanyos, filozofiai, politikai diskurzusnak a kovetkezmenye nem pedig annak hogy magukat isteni fianak, foldi hleytartojanak, stb-jenek vallo emberek abszurd otletekkel allnak elo es parancsokat adnak ki idorol idore.

Ahogy te sem, en sem akarok nyomorgo, haloklo emberek tomegeit latni, pl. A kulonbseg az, hogy en akkor is igy lennek vele, ha valami isteni intuicio azt sugallna, hogy ez egy idealis allapot volna es az embereknek arra kell torekedniuk, hogy minel tobb artatlant meszaroljanak le, ha a mennyorszagba akarnak kerulni.

Sajnalom,de a valosag pont az ellenkezojet bizonyitja, megpedig azt, hogy a vallas altalaban nem hogy erkolcsosebbe, hanem erkolcstelenebbe teszi az embereket, mint amilyenek amugy lennenek. Ha szerinted nincs igazam, akkor emlits egy olyan erkolcsos cselekedetet, amelyet egy ateista nem lenne kepes megtenni csa egy hivo. A forditottjara sajnos rengeteg pelda akad.

Megbocsass, de keptelen vagyok elhinni, hogy valaki is azt gondolna, miutan ranez egy ujszulott gyerekre, hogy "milyen ronda ez a gyerek, vagdossuk csak meg a nemiszervet, hogy befejezzuk a joisten munkajat" ha a rabbija vagy a mullahja nem mondana neki azt: kessel ok a peniszhez nyulni kezzel viszont tiltva van.

Egy szo mint szaz, az hogy kepesek vagyunbk erkolcsosen viselkedni egyaltalan nem bizonyitja isten letezeset, szerencsere.


"ennek megfelelően a mai Európában a korhatárok legfeljebb csak konvenciók, így a leghaladóbb liberálisok már küzdenek is az eltörlésükért (lsd. holland pedofil pártot), és mellesleg a pedofíliát éppen az arab országokban büntetik a legkeményebben."


A gyermekkorhatarok az egesz vilagon legfeljebb csak konvenciok, a kulonbseg az, hogy mig Afrika vagy az iszlam vilag nagy reszen a korhatar joval mindig is 12 alatt maradt, az altalad emlitett, nem sok gyakorlati tamogatottsagot elvezo holland part oda szeretne levinni a szexualis aktus legalis korhatarat, amennyiben mindket (!) fel beleegyezik. Sok sikert egy kiveteles pelda elferditesehez es annak altalanoskent valo beallitasahoz.. Habar en nem beszeltem "arab" orszagokrol az iszlam vilag nagy reszen nem hogy buntetik a pedofiliat, hanem intezmenyesitettek. Ettol Hollandia meg elegge messze van.

© v.o.n.válasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-03 11:12:55 (716)
"Mellesleg az egyik fo problemam a vallasokkal altalaban eppen az, hogy alapvetoen jo embereket visznek arra, hogy erkolcstelen dolgokat tegyenek."

ezzel csak az a probléma, hogy az "erkölcs" a valláson kívül totál értelmezhetetlen (pl a hinduizmusban, ami egy nem-vallási hagyomány, nincs is ilyen szemlélet). Szóval, ha egyszer nincs isten (ugye?), akkor miért ne tehetne mindenki azt, amit akar?

ennek megfelelően a mai Európában a korhatárok legfeljebb csak konvenciók, így a leghaladóbb liberálisok már küzdenek is az eltörlésükért (lsd. holland pedofil pártot), és mellesleg a pedofíliát éppen az arab országokban büntetik a legkeményebben.
[előzmény (706)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-02 23:28:44 (715)
Az tiszta, hogy nem ertesz egyet a hozzaszolasommal, csak azt nem, hogy ha keptelen vagy a velemenyedet megvedeni szerinted targyi tevedesekkel szemben, akkor minek irsz egy vita forumra? Lehet, hogy en tevedtem el, de ez nem a protestans egyhaz honlapjanak tunik. Vagy ez a keptelenseg ertelmes valasz adasara csaladi szindroma?

A velemenyemet altalaban olyan dolgokrol szoktam kifejteni amelyek erdekelnek. Elnezest, hogy elter a tiedtol.

© sanyaaaválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-02 21:16:11 (714)
a kerdeseidben olyan allitasok vannak, amikkel nem ertek egyet. a kerdeseid a velemenyedet tukrozik, nem az erdeklodesedet! erre celoztam eme (ujszovetsegi) idezettel.
[előzmény (711)]

© Buster Bluesválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-02 20:30:00 (713)
idén október 8-án fog megjelenni.

© Danválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-02 20:08:18 (712)
Tavaly vagy iden?
[előzmény (710)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-02 19:18:57 (711)
valoban. es melyik resze nem igaz?
[előzmény (709)]

© Buster Bluesválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-02 17:48:19 (710)
októberben (ha jól emlékszem), a Dark Horse oldala szerint
[előzmény (708)]

© sanyaaaválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-02 17:40:43 (709)
your words, not mine!
[előzmény (707)]

© Danválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-02 17:21:35 (708)
Megjelent mar a konyve?
[előzmény (705)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-02 08:59:21 (707)
1. Jezus - amennyiben letezett - nem kereszteny volt, sot korai kovetoi sem lehettek azok, hiszen ok soha nem is olvastak azokat a kesobbi konyveket, amelyekre te hivatkozol. Valoban igazad van, hogy Jezus nem beszelt egyhazrol, csak azt nem ertem, hogy akkor miert allitod be ot, ugy mintha egyhazalapito lett volna vagy szeretett volna lenni?

2. Ezt sem igazan ertem. Megha igaz is lenne az allitasod az Ujszovetsegre, az sem jelentene azt, hogy az Jezus hitvallasat tukrozne, hiszen minden reszet a halala utan irtak, amelyeknek a nagyresze szintiszta koholmany, fantazia szulemenye, amelyeket kesobb atirtak. Ennek ellenere, ha szamodra az jelenti a "dogmatizmus" hianyat, hogy egy szoveggyujtemeny tele van ellentmondasokkal, amelyeknek az iroi meg a leg alapvetobb dolgokban sem kepesek megegyezni, akkor egyetertek veled az Ujszovetseggel kapcsolatban.
[előzmény (704)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-02 08:42:02 (706)
mar megbocsass, de a sort te kezdted, en ertelemszeruen nem veled egykoru lanyokkal valo szexualis aktust ertem - elnezest, hogy felreolvastam, a lenyegen nem hiszem, hogy sokat valtoztatna - hanem azt, hogy kozpekoru-idos emberek a pedofilia vadja nelkul vehetnek el fiatal lanyokat, megfosztva azokat a fiatalsaguktol es a szabad akaratuktol, hogy maguk valasszanak. Tisztaban vagyok vele, hogy ez Europaban is hasonlo volt a kozepkorban, sot azzal is, hogy sok mas tekintetben elmaradottabb volt Europa az iszlam civilizacional, ma szerencsere legalabbis ebbol a szempontbol nincsen igy. Nem igazan ertem, hogy mit szamit az, hogy Mohammed jol tarotta a felesegeit? Egy no nem egy tehen, akinek a boldogsagahoz semmi mas nem kell, mint hogy "jol tartsd". Ebbol a szempontbol amugyis is teljesen lenyegtelen, hogy valakit akarata ellenere szakitanak el a szeretteitol. A ferjnek meg csak nem is kell szivtelennek vagy eroszakosnak lennie ahhoz, hogy ezt tegye, eleg pusztan "vallasi kotelessegere" hivatkozni es minden ok. Mellesleg az egyik fo problemam a vallasokkal altalaban eppen az, hogy alapvetoen jo embereket visznek arra, hogy erkolcstelen dolgokat tegyenek.
[előzmény (699)]

© Mark Chapmanválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-01 20:16:12 (705)

© sanyaaaválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-01 17:30:19 (704)
1. biztos semmi
2. de, mert?
[előzmény (698)]

© sanyaaaválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-01 17:28:43 (703)
az mas...
[előzmény (700)]

© Pokolgepválasz erre | adatok | e-mail - 2008-08-01 12:03:02 (702)
Hajra.
[előzmény (701)]



Elejére << Előző < 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 ... > Következő >> Végére