Punk Portál >> Fórum >> Összes téma >> Che Guevara
Bejelentkezés - Regisztráció - Elfelejtett jelszó - Segítség
Comandante Ernesto "Che" Guevara de la Serna

Elejére << Előző < ... 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ... > Következő >> Végére

© alexander portnoyválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-05 08:57:53 (1494)
"A tortenelem pont , hogy azt bizonyitja, hogy forradalmak nem akkor tornek ki, amikor a legrosszabb a helyzet, hanem amikor javul es az emberek erzik a lehetoseget annak, hogy valtoztassanak. franciaorszag pl sokkal jobb volt gazdasagi es szolasszabadsagi szempontjabol kozvetlenul a forradalom kitorese elott, mint mondjuk 40 evvel azelott, amikor senkinek az eszebe nem jutott, hogy forradalmat csinaljon. vagy mondjuk emlitehetnem az usa-t is, ahol a 60-as evekben a valtozasokert leginkabb nem a munkasosztaly kuzdott, hanem a hirtelen megnott kozeposztaly gyerekei, diakok, stb."

nem is beszélve a magyar 1848 előtti helyzetről:)
[előzmény (1493)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-05 01:42:39 (1493)
1. az a bajom az elmeleteddel, hogy a globalis tarsadalmat felosztod 2 regetre, szgenyekre ill. gazdagokra, akiknek az erdekeik teljesen szembenallnak egymassal. ez valamilyen szinte igaz, de oriasi hiba pusztan ez alapjan vizsgalni a tarsadalmat.

2. azt kerdeztem, hogy konkretan mit teszel azert, hogy megszbaditsd az eletunket "ettol a mocsoktol"? (en szemely szerint koszi, de megvagyok a segitseged nelkul is) Nem tudom, hogy mibol szurted le azt a kovetkeztetest, hogy a kapitalizmus demokratikus politikailag. a legkirivobb pelda kina, ami meg mindig egy diktatura es az egyik legkapitalistabb allam az egesz vilagon. hitlert vagy mussolinit is az amerikai kapitalistak segitettek hatalomra, a brazil es argentin naci gengszterekrol nem is beszelve. az az idea, hogy a kapitalizmus a demokracia hajtomotorja nem tobb amerikai propagandanal. enyhen szolva ironikus, hogy te ezt elhiszed. nem ertem, hogy a demokraciabol miert kovetkezne az elidegenedes? a munkamegosztassal akarva-akaratlanul is kapcsolatba kerulnek az emberek egymassal, mig az onfentartas pontosan ellenkezo hatast valt ki, hiszen a kulonbozo csoportok, tarsadalmak nincsenek osztonozve arra, hogy egymassal kapcsolatot tartsanak fent. en szemely szerint nem magat a globalizaciot ellenzem, ha azt utalnam, akkor elmennek remetenek a te utmutatasod alapjan, hanem azt amit hibasan a legtobb ember globalizacionak hiv, konkretan a nagyvallalatok hatalmanak terjeszkedeset. nem vagyok egy nagy rajongoja hugo chavez-nak, de akarhogyis nezzuk tobb valasztast is megnyert es a gazdasagpolitikajat aligha lehetne kapitalistanak nevezni.

3.

"n mindenesetre azt láttam az eddigi forradalmak tapasztalatán keresztül, hogy a dolgozó osztály, a saját érdekeinek megfelelően kurva gyorsan képes átalakulni, és olyan módon szervezni önmagát, hogy az ellátását is megoldja."

konkretan melyik forradalomra gondolsz?

"Mindenesetre abban igazad van, hogy minnél jobban növekszik a munkamegosztás, és termeli ki a kreativitás nélküli embereket, annál kevésbé látszik rózsásnak a jövő. Persze ez nem csak a kommunista forradalomra igaz, hanem a kapitalizmusra is."

en nem ertem, hogy miert kovetkezik a kreativitas elvesztese egyenesen a munkamegosztasbol. talan, ha tudsz nekem peldat emliteni a tortenelembol egy olyan tarsadalomra vagy akar emberi szervezodesre, ahol nem volt munkamegosztas, akkor tudok erre erdemben reagalni.

"tehát az egész munka-érték-tőke megy a szemétdombra, magával az emberiséggel együtt."

minel hamarabb annal jobb.

4. szerintem akarmilyen mozgalomnak, ami tarsadalmi vagy politikai valtozasert kuzd a sikere a valtozatossagban rejlik. meg kell talalnia a megfelelo egyensulyt az eroszakos es a bekes modszerek kozott. ez ketsegtelenul igaz az amerikai polgarjogi mozgalomra, a feminista mozgalomra vagy az indiai fuggetlensegi mozgalomra. ha szinte kizarolag probalsz egy radikalisan uj rendszert raeroszakolni a tarsadalomra, az szimplan egy autoriatarianus diktaturat fog eredmenyezni.

"De az éhezők száma növekszik, a munkába megfásultak száma szintúgy, és nem fog mindig működni a "vallási, és etnikai" dühlevezetés. Voltál már éhes úgy, hogy nem is volt kilátásod arra, hogy kajához juss? Noss: ekkor az ember általában nagyon-, de nagyon dühös..."

Ebben nincs egyertelmuen igazad. A tortenelem pont , hogy azt bizonyitja, hogy forradalmak nem akkor tornek ki, amikor a legrosszabb a helyzet, hanem amikor javul es az emberek erzik a lehetoseget annak, hogy valtoztassanak. franciaorszag pl sokkal jobb volt gazdasagi es szolasszabadsagi szempontjabol kozvetlenul a forradalom kitorese elott, mint mondjuk 40 evvel azelott, amikor senkinek az eszebe nem jutott, hogy forradalmat csinaljon. vagy mondjuk emlitehetnem az usa-t is, ahol a 60-as evekben a valtozasokert leginkabb nem a munkasosztaly kuzdott, hanem a hirtelen megnott kozeposztaly gyerekei, diakok, stb.
[előzmény (1490)]

© alexander portnoyválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-05 00:22:48 (1492)
alapvetően a kommunista ideológiával is az a baj - már azt leszámítva, hogy az univerzális igazság birtokosának tűntették fel magukat szószólói, és a maiak is - hogy ugye volt egy megszakítás a hagyományokban (és volt három ipse aki tudatosan szállt szembe a hagyománnyal, Kikegaard, Nietzsche és Marx), ugyanakkor a hagyományos kategóriarendszert alkalmazták a hagyományokat fölrúgó elméleteik magyarázatához. ezért állandó jellegű önellentmondásokba keverednek. persze tény, hogy voltak ennek történeti indokai is (francia forradalom e.g.).
marx pl. azzal az alappal szakított elsősorban, hogy az emberi esszencia nem a gondolkodásban rejlik, hanem a munkában, azaz a teljesítmény a termelőképességben mérhető és nem a szellemi tevékenységben. Ezért kell eltűnnie a filozófiának, a politikának, az államnak - hiszen szimpla igazgatás lesz helyette, amit marinéni is megcsinál. a hallgatólagos feltevés pedig az volt, hogy mivel nem a burzsuj értéktöbbletét termelik az új társadalomban (mert ez az embertípus már társadalmiasult), ezért sokkal többet tudnak termelni sokkal kevesebb idő alatt és olyan kibaszottul sok szabadidejük lesz, hogy nem is tudnak majd mit kezdeni vele. sajnos ennek valljuk be túl sok valós alapja nincsen.
a hihetetlenül specializálódott munkamegosztásban egyszerűen elképzelhetetlen egy ilyen leegyszerűsítő elmélet megoldási tervének lehetségessége. annyi féle-fajta szférára lehetne itt kitérni, amihez egy 200 oldalas tanulmány is kevés lenne.
visszatérve: pont ez a gazdasági redukcionizmus alapja, hogy ti. az ember leglényegibb eleme maga a munka és nem a gondolkodás. egy ilyen beszűkítő posztulátum szétbassza az emberi lét komplexitását. marx bácsi aszondta, hogy a talpára fordította - vagyis visszahelyezte a "normális" helyzetbe - a hegeli dialektikát, de inkább csak keresztbekúrta a hagyományt, úgy, hogy közben paradox módon a hagyomány kategóriarendszerét alkalmazta.
a történelmet és a társadalom alakulását NEM CSAK a termelőviszonyok alakítják. ez nagyon durva leegyszerűsítés.
[előzmény (1489)]

© saya-jinválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-04 21:44:46 (1491)
Jah, és fontos még, hogy ez nem valami nagy szolidaritás kérdése a kommunizmus, hanem az, hogy ha bármit el akar érni ez az osztály, nem akar, mint ember elpusztulni, akkor kényszerűen össze kell fogni az egymás taposása helyett. Persze nem kötelező, max elpusztulunk...

© saya-jinválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-04 21:41:44 (1490)
1. Egyáltalán nem tekintem a munkásosztályt olyannak, mint amit te a számba adsz. A munkásosztályra nem ruházok semmilyen erkölcsi sablont. A tőkésekkel szemben sem a gonoszságuk a kritikám, hanem az, hogy a saját érdekeiknek megfelelően ellenforradalmiak. Attól még személyesen lehet akármilyen egyik is, másik is.

2. Nem tudom melyik felvetésedre nem válaszoltam, de ha pontokba szeded, mint a múltkor, akkor szívesen megválaszolom őket. A kapitalizmus kezdettől fogva demokratikus politikailag. A demokráciának persze sok arca van. Igazából ahhoz, hogy egymástól tökéletesen elidegült egyénekkel szervezd meg a társadalmi termelést, ahhoz egyértelműen a demokráciához kell nyúlnod, ti. ez maga a demokrácia.

3. A munkamegosztást illetően azt hiszem már lerágtuk a csontot. :) Én mindenesetre azt láttam az eddigi forradalmak tapasztalatán keresztül, hogy a dolgozó osztály, a saját érdekeinek megfelelően kurva gyorsan képes átalakulni, és olyan módon szervezni önmagát, hogy az ellátását is megoldja. Mindenesetre abban igazad van, hogy minnél jobban növekszik a munkamegosztás, és termeli ki a kreativitás nélküli embereket, annál kevésbé látszik rózsásnak a jövő. Persze ez nem csak a kommunista forradalomra igaz, hanem a kapitalizmusra is. Ha nem képes ti. kialakulni a forradalmi osztály, akkor a munkamegosztása által olyannyira elcsökevényesített cselekvési képességű emberek megszűnnek munkaerőnek lenni, tehát az egész munka-érték-tőke megy a szemétdombra, magával az emberiséggel együtt.

4. Az erőszak kérdésében azt hiszem teljesen mindegy, hogy a demokratikus maszlagot mennyien szajkózzák. Minden társadalmi mozgás, legyen az a társadalom bármennyire is demokratikus, nem tudott máshogy változni, csak erőszakosan. Persze tud fejlődni egy darabig anélkül is, de egy ponton túl már a saját maga által megteremtett gazdasági-politikai helyzet kifeszíti a saját határait. A kapitalizmus fejlődése egyre nagyobb szakadékokat gyárt ember, és ember közé. Nem csak közvetlenül anyagi szakadékot. De az éhezők száma növekszik, a munkába megfásultak száma szintúgy, és nem fog mindig működni a "vallási, és etnikai" dühlevezetés. Voltál már éhes úgy, hogy nem is volt kilátásod arra, hogy kajához juss? Noss: ekkor az ember általában nagyon-, de nagyon dühös...


Egyébként nem gondolom, hogy mindent lerombolna egy ilyen forradalom. Mindenképpen kell előfeltételnek a társadalom ilyen mértékű globalizációja, és a velejáró eszközök is. De a meglévő technológia jelenlegi formájában nem szolgálhatja a közösségi társadalmat. Én azt mondom ezzel kapcsolatban, hogy képesek vagyunk ezeket olyan módon használni, hogy az ne az elidegenedést szolgálja. Némi kényelmetlenséggel biztos hogy járna: a föld egy ötödének nem lenne többé öszkomfortja - a többinek eddig se volt.
[előzmény (1489)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-04 18:28:03 (1489)
na sikerult raszannom magam, hogy elolvassam a valaszod. igazabol eleg nehez a lenyeget kihamozni belole. az meg kifejezetten zavar, hogy jopar kerdesemre - ertheto modon - nem valaszolsz.

talan, ha nem ertelemezned szelektiven amit leirtam akkor nem tunnek annyira onellentmondasosnak. egy tarsadalmat nem lehet szerintem ugy hosszu tavon megreformalni, hogy eroszakkal lerombolod az aktualis rendszert, akarmennyire is ez tunik a legkonnyebb modszernek. en es meg sokan masok toled elteroen a tarsadalmi hatarokat nem jo, elnyomott, igazsagra torekvo munkasokban es gonosz, zsarnoki gazdagok kozott latom. te csak szeretned, ha igy nezne ki a vilag, mert az beleillene a primitiv ideologadba, de sajnos nem igy van. abban az esetben, ha a kapitalizmus demokraciaval parosul igenis lehet valtoztatni a dolgokon, legalabbis ugy hogy megprobalsz amennyire akarsz/tudsz etikus lenni ilyen teren. a problema az, hogy meg ha az emberek egy kis hanyada hajlando is mondjuk tobb penzt fizetni fair trade kaveert az emberek nagy resze sajna szarik a tobbire, ezert is utopia az amiben hiszel. az altalad eltetett munkasok nem az igazsag es a szolidaritas neveben csinlanak forradalmat, hanem elsosorban a sajat joletuk erdekeben. en toled elteroen azt sem hiszem, hogy az emberek nagy reszenek igenye az, hogy kihasznalja a kreativatasat, es ezen a munkamegosztas megszuntetese vegkeppen nem valtoztatna, hiszen az embereknek sokkal tobb idot kellene munkara forditaniuk. nem igazan ertem, hogy gondolod azt, hogy mindenkibol ezermester lesz, aki foldmuvelestol kezdve (szigoruan sajat keszitesu mutragyaval, mert ugye az allatokat is fel kell szabaditani) elektromossagig mindenhez ertsen foleg ugy, hogy generaciok ota erre nem volt szuksege. szerintem te sem gondolod ezt komolyan.
azert, mert a tarsadalom el van baszva, nem hiszem, hogy radikalisan meg lehetne valtoztatni az ember egy alapvetoen zullott allat, ami kihalasra van itelve






© saya-jinválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-02 14:54:20 (1488)
Ellentmondásban vagy erősen önmagaddal: egyszer azt mondod, hogy "nem hiszem hogy a kapitalizmus jo dolog", másszor pedig azt: "mert nem en akarok egy uj tarsadalmat, hanem te."
Ha nem hiszed hogy jó a kapitalizmust, de nem akarsz más társadalmat, igazából szerinted jó a kapitalizmus.
Térjünk ki a termelési mód kérdésére, mert úgy gondolom, hogy a történelem szemléletben megyünk el a legjobban egymás mellett.
Az emberek előlények. Az élőlények addig maradnak azok amik, amíg az anyagcseréjük a természettel állandó. Ebbe nem csak a közvetlen táplálkozás számít bele, de a teljes valójuk, játékuk, vakarózásuk, csípésük, szaporodásuk, porzásuk, stb... Az egyes élőlényeket, legyen az gomba, növény, vagy állat létfenntartásuk módja határozza meg. Az ember teljes anyagcseréjét társadalmi keretek között végzi. Akár a gyüjtögetést az őskorban, akár a mai teljes ipari, mezőgazdasági, infrastruktúrális termelést nézzük. Amikor a termelési feltételek megváltoznak, természetesen máshogy kell megszervezni magát a társadalmat, hogy alkalmas legyen a létfenntartásra. Minden társadalom örökli az előző nemzedékek által ráhagyott eszközöket, módszereket, szerveződést, amelyet az éppen aktuális körülményeknek megfelelően átalakít. Ez nem csak a munka közvetlen megszervezésére vonatkozik, de a teljes társadalomra is, amely gyakorlatilag egyre nagyobb szerveződés mellett alakul olyanná, amelyik képes a benne létező egyének fenntartására. Az első munkamegosztás megjelenése, ahol már átlépi a természetadta különbségekből fakadó elkülönbözést, az a rabszolga tartó társadalom. Itt a legfőbb munkaeszköz maga az ember, aki ebben a minőségében már nem ember többé, csak beszélő szerszám. Persze ezek a "szerszámok" jóval nagyobb tömegben kellett, hogy jelen legyenek. A társadalom szerveződése az eszközök folyamatos pótlásán dolgozik, tehát folyamatos rabszolgautánpótláson. A tudati forma is ennek megfelelően alakult, akárcsak a politikai rendszer. A rabszolga, mint beszélő szerszám, szóba se jöhetett, mint ember, az ember viszont szabad polgárként létezett, de nem volt meghatározó társadalmilag az, hogy ezek a szabad emberek nagyon termeltek is volna. A folyamatos rabszolga utánpótlás pedig hatalmas birodalmakat épített, amelyek éppen saját túlnövekedésük következtében összeomlanak. A feudális társadalom a "felszabadított" termelőkön nyugszik, ahol a jobbágy egy teljes, eredetileg katonai hierarchiának a kiszolgálója, maga a termelő erő. Ez a kialakult eszközeivel, és termelési módszereivel, a termelőerő utánpótlást maga a termelő végző rendszerével, kevesebb költséggel járó adminisztrációjával jóval hatékonyabb, mint az ókor birodalmai. Ennek megfelelően alakultak ki a tudatformák is: látjuk, hogy az istenadta hatalom, amellyel mint sors rendelkezik a hadúr, átalakul természetes hatalommá. A fegyver birtokosa tehát minden kultúra, többlet termék, és ez által gazdagság birtokosa. Ezek a folyamatok persze még jelentős különbségeket hordtak magukban, mivel nem volt extenzív a termelés, hanem bizonyos határok közé volt szorítva a fennhatóság megőrzése miatt. A föld tehát Istené, aki nagy kegyeletében szétosztja hatalmát a feudális hűbéri láncban. A kultúra is megváltozik: a rabszolgalázadások eszmei megfelelőjének fellépő kereszténység, amely a patriarchák uralmát kérdőjelezi meg, most átalakul a hűbériség dicséretévé. A magyar kultúra beolvad pl. a feudális rendben, mivel a nomád népek tudata teljesen más, mint a röghöz kötött jobbágyoké. Mindemellett persze Kínában pl. az ázsiai termelési mód uralkodik, ahol a hűbéri láncolat helyett egy központosított burokrácia létezik. A család, a kultúra, mindig olyan módon alakult, hogy részese tudjon lenni az éppen aktuális társadalomnak. A polgári társadalom megjelenésével, a kapitalizmus rohamoson növekedő piac, és áru igényével megszüntette a feudális viszonyokat, és az ázsiai viszonyokat, és ezzel együtt felszámolja folyamatosan a markáns politikai, és kultúrális különbségeket. Ehhez persze az kell, hogy azonos termelési körülmények legyenek adottak a világ minden részén. Ezek pedig minden nappal közelebb kerülnek egymáshoz. A többi már mese. Multikulti, ökumenizmus, vallási türelem, ezek csak azt mutatják, hogy a tudati tükre az egyes területek termelési differenciáinak egyre jobban átfedésbe kerülnek. Az áru az, amely mára már mindenhol ugyan az az áru.
Ki mondta, hogy én homogén világot akarok? De most komolyan? Én akarom? A kapitalizmus teszi ezt minden nap. Felszámolva a sokszínű emberi viszonyokat, mindent visszavezet a tőkeviszonyra. Én ezt támadom, a kommunizmus ezt támadja. Minden védvárával együtt: az állammal, a tulajdonnal, a gyáraival, piacával, ideológiáival, vallásaival egyetemben.

Már sokszor elmondtam: Nem utópia gyárosnak készülök, a tudatos mozgalomnak kell kialakítania magában azt a működési módot, ahogyan a későbbi közösségi társadalom ki fog nézni. Ez egy harc, egy folyamat, nem pedig egy menyország megálmodása.

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-02 10:26:04 (1487)
"A kommunista mozgalom viszont ezzel szemben azokban a valós viszonyokban gondolkodik, amely meghatározzák eddigi történelmünk uralmi viszonyait."

lehet. en is pontosan reszben amiattt utasitom el.

"Kultúrális különbség: :) liberális faszság. Az egyes régiók közti termelési különbségek magmutatkoznak persze a nyelvben a művészetben, és a miindennapokban. A régi világokban, mmint a feudális társadalom, az ókori rabszolgatartó társadalom, az ázsiai termelési mód, téényegesen vannak jelentős különbségek az egyes területek között. Ma viszont lassan már mindenhol ugyanazt a termelési módot sajátítjuk el az egész Földön, tehát az ennek megfelelő politikai formák, kultok és egyre egyetemessebbé válnak."

nem ez egyaltalan nem liberalis faszsag. szimplan azert, mert te tul lusta vagy ahhoz, hogy a te alapvetoen nyugati gondolkodasmodban gyokeredzo ideologiadon tul lass es megismerj mas kulturakat, az a te bajod. en nem szimplan termelesi modrol beszelek, rengeteg embernek az elete nem szimplan a termelesi modszerebol all. konnyu neked azt mondani, hogy sebaj, majd felvilagositjuk oket, de ez korantsem annyira egyszeru.

"Ki az idealista? Aki tesz azért, hogy saját, éés mmások életét megszabadíta ettől a mocsoktól amiben élünk? "

Pontosan mit is teszel ezert?

"Vagy azok, akik nem látnak tovább a nagy eszméken, és mert most valami működik, abbóll azt a következtetés vonják le, hogy ez mindig így lesz?"

Te nem latsz tovabb a nagy eszmeken, nem pedig en. en mar elmondtam, nem hiszem hogy a kapitalizmus jo dolog, de ebbol szamomra nem az kovetkezik, hogy a kovetkezo lepcsofok a kommunizmus kellene, hogy legyen. bocsi, de en nem becsulom annyira nagyra az emberiseg szolidaritasra valo potencialjat mint te. egyreszt ezert nem hiszek a kommunizmusban. masreszt en rettegek az altalad elkepzelt homogen tarsadalomtol, amiben mindenki ugyanazt csinalja. (nem csoda, hogy keptelen vagy megvalaszolni, hogyan kene kineznie.) pl nem tudom, hogy gondolod, hogy tobb milliard varos lakobol hogy lesz foldmuves hirtelen, nekem peldaul egyaltalan nem az almom, hogy azt csinaljam. vagy esetleg pol pot modra egyik naprol a masikra kiuritened az osszes varost - persze ezt mindenki onkent es dalolva fogja csinalni - es kapat adsz az emberek kezebe? bizonyara ettol meg kreativabbak is leszunk.

"Ha pedig abból indulsz ki, hogy milyen tendenciák vannak, amire egy új társadalomnak választ kell adnia, akkor mit fogsz látni?"


ezt tolem hiaba kerdezed, mert nem en akarok egy uj tarsadalmat, hanem te. nem azert, mert szerintem jo a mostani, hanem azert mert en nem kenyszerithetem ra a sajat nezeteimet az egesz tarsadalomra.

© Pollyválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-02 09:53:00 (1486)
húha, te tudsz valamit:)
de te ugye tökéletes vagy és ha rajtad múlna, mindjárt nem lenne szarban az ország. és minden problémának a punkok az okai, nem? neked aztán nagyon összerett világképed van
[előzmény (1478)]

© saya-jinválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-02 08:16:48 (1485)
Idealizmus? Szerintem pontosításra szorul ez a fogalom: Az egyes polgári ideológiák sorra valami elvont dologból indulnak ki, és próbálják onnan magyarázni a történelmet. Pl. a liberálisok a verseny mindenható öröklétét, amely az egyéneket folyamatos fejlődésre bírja. Tehát a versenyt az örök hajtó erőként vázolják fel. A vallási ideológiák az emberi szellem tökéletes formáját látják valamely istenben, szellemben, elvonatkoztatva minden testi valótól, és ennek mozgásaként fogják fel a történelmet. Mindegyikben közös, hogy valami elvont dologból próbálják meg megmagyarázni a történelmet, és aa valóságot próbálják visszvetíteni arra. A kommunista mozgalom viszont ezzel szemben azokban a valós viszonyokban gondolkodik, amely meghatározzák eddigi történelmünk uralmi viszonyait.
Kultúrális különbség: :) liberális faszság. Az egyes régiók közti termelési különbségek magmutatkoznak persze a nyelvben a művészetben, és a miindennapokban. A régi világokban, mmint a feudális társadalom, az ókori rabszolgatartó társadalom, az ázsiai termelési mód, téényegesen vannak jelentős különbségek az egyes területek között. Ma viszont lassan már mindenhol ugyanazt a termelési módot sajátítjuk el az egész Földön, tehát az ennek megfelelő politikai formák, kultok és egyre egyetemessebbé válnak.
Ki az idealista? Aki tesz azért, hogy saját, éés mmások életét megszabadíta ettől a mocsoktól amiben élünk? Vagy azok, akik nem látnak tovább a nagy eszméken, és mert most valami működik, abbóll azt a következtetés vonják le, hogy ez mindig így lesz? Ez lenne a legnagyobb idealizmuss:semmi nem tart örökké. Ha pedig abból indulsz ki, hogy milyen tendenciák vannak, amire egy új társadalomnak választ kell adnia, akkor mit fogsz látni?
[előzmény (1477)]

© válasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-02 00:36:38 (1484)
Most aztán megmondtad a frankót.
[előzmény (1478)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-01 23:42:47 (1483)
a harcrol nem is beszelve
[előzmény (1481)]

© alexander portnoyválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-01 21:59:14 (1482)
bővebben kérlek.
[előzmény (1478)]

© alexander portnoyválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-01 21:58:57 (1481)
hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahaha

az arcnak lehet hogy gondjai vannak a faji tisztasággal:D:D:D
[előzmény (1480)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-01 21:57:28 (1480)
Photobucket - Video and Image Hosting
Photobucket - Video and Image Hosting

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-01 21:56:46 (1479)
hat az lehet, de ha ilyen szarul nez ki az osszes mai aria harcos, mint ti akkor megbocsass, de nem nagy jovot josolok nektek:)
Photobucket - Video and Image Hosting

© harcosválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-01 21:14:45 (1478)
az összes baloldali ideologia erkölcsi romláshoz vezet, nem tisztelik se Istent, se Hazát, se Családot
az összes punknak meg a hasonlo "kislányoknak " a fejükbe zűrzavar van , mának élő kis senkik
hiába éltetitek ezeket a komcsi,bolsi vadbarmokat ... miattuk ilyen az ország helyzete --hazudozás, lopás, gyilkolás--- ezek jellemzik őket

© alexander portnoyválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-01 18:31:27 (1477)
most nem jut eszembe guevarának az a mondása.. valaki segítsen ki... sem nem sárga se nem vörös hanem olajzöld??? vagy valami hasonló. csak azt akarom ezzel mondani hogy neki korántsem volt olyan harmonikus a kapcsolata a szovjetunióval mint ahogy itt mondják most néhányan.
mivel nem is olyan régen nagyon futott még ez a gevara kultusz bátorkodtam néhány tanulmányt meg könyvet átfutni róla. persze nincs ok arra amiért ma ennyire fölkapták, de arra sincs amiért ma sokan leszólják. én az egész körépakolt kultuszt gyomorból rühellem, de magát a figurát egyáltalán nem tartom negatívnak. kissé lobbanékony természet volt. de őszintén hitt abban, amit mondott (még ha néha baromságokat is beszélt).

imnotsayingitsnotsaying, teljesen egyetértek veled. tudod némi párhuzamot vélek felfedezni a két gondolkodásmód között.. a náciknál ha valamelyik tény nem őket igazolja, az a zsidók sara. a kommunisták meg nem győzik szajkózni hogy nem volt sem itt sem ott kommunizmus csak kispolgári elemek álforradalma meg minden forradalommal a burzsoázia örökítette át a hatalmát stb.
így persze könnyű körbebástyázni egy ideológiát.
[előzmény (1476)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-01 18:20:00 (1476)
ok neked bolsi volt, akarmit is jelentsen az, masoknak meg szabadsagharcos. a szovjetunioval kapcsolatban pedig valoszinuleg ugyanannyira idealista elkepzelesekt taplalt, mint sok USA beli tarsa, vagy mondjuk te most hogy kiderult, hogy igazabol seholt sem valt be a dolog, te a kommunizmus eszmejevel kapcsolatban. konnyu azt mondani, hogy a burzsoazia kisajatiotta a szaros forradalmadat, ugy hogy fogalmad sincs a kulonbozo kulturak kozotti alapveto kulonbsegekre. az igazsag az, akarmennyire is naivan hangzik, pol pot es tarsai pl oszinten hittek a mozgalmukban es nem veletlen hogy kambodzsaban valosult meg az altalad is vallott idealizmusuk a legszelsosegesebb formaban.
[előzmény (1475)]

© saya-jinválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-01 18:03:25 (1475)
Bolsi, latin-amerikai bolsi volt a gyerek. Nem a kommunistákkal kereste a kapcsolatot, hanem a Szovjetúnióval. De valóban: a kommunizmus nem a balfasz torzult emberek liberális, elvont "szabadsága". A dél-amerikai országok proletármozgalmai ugyan tartalmaztak kommunisztikus elemeket, de a helyzet az, hogy kifejlett kapitalizmus nélkül nem jelenhet meg a kommunista mozgalom erőként, ezért a burzsuj befogás, akár bolsevizmus képében nagyszerűen ki tudta sajátítani a munkások mozgalmait. Érdekes téma egyébként, hogy ezek az országok díszpéldányai annak, hogy bár "baloldaliak", mégis nacionalisták, mint pl. Kuba. Védik a nemzeti gazdaságukat a világpiactól, elsősorban Amerikától.

ctg: plz, fejtsd ki nekem, hogy a te "szabadságod" miben különbözik a most megvalósíthatótól: berúghatsz, csajozhatsz, stb... Mi kell neked ezen kívül még?
[előzmény (1471)]

© NoFarewellválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-01 17:39:07 (1474)
Ez mind igaz. Én itt a "csegevára" kifejezést inkább arra értettem, amilyen szinten itt a portálon mozog ez a dolog. Ezért is írtam csegevárát :). Azokra a rendkívül aluledukáltakra értettem, akik éltetik, miközben effektíve bolsevisták.
[előzmény (1472)]

© alexander portnoyválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-01 17:35:25 (1473)
nem valószínűleg, az. bárki aki volt ott, azt mondta nekem, hogy az. sajna én már nem jutok ki szerintem mielőtt a tetves fehér észak-amerikai kövér gecik megvetik ott a lábukat és annektálják:(
[előzmény (1472)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-01 14:53:24 (1472)
che gevera-t 88-cal egy kategoriaba sorolni is eleg nagy faszsag. en vagyok az utolso aki peldakepemnek tekintem ot vagy castro-t, de nem art megnezni azt, hogy a kommunista forradalom sem egy karibi paradicsomot valtott fel, hanem a legalabb annyira kegyetlen usa altal penzelt fulgencio batista diktaturajat. latin amerikaban a kommunizmus teljesen mast jelentett. meg azt is hozzatennem, hogy mikozben - amugy jogosan - eliteljuk kubat, nem art azt sem megnezni, hogy mi lett azokkal a kornyekbeli orszagokkal - el salvador, honduras, nicaragua, guatemala, panama stb - akik nem tudtak ellenallni az eszak amerikai terrornak. hozzajuk kepest kuba valoszinuleg tenyleg egy paradicsom.
[előzmény (1467)]

© ctgválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-01 04:48:27 (1471)
Komcsi volt a gyerek, az meg nem eppen a szabadsag szinonimaja. Meg is vagyok dobbenve az anarchistakon. De az mar vilagos, hogy anarchia nem szabadsag, hanem anarchia. Kommuna, kozossegesdi, a szabadsaghoz sok koze nincs.
Az embert meg a szabadsag erdekli, es meditalni raer maskor.
Szoval Che kommunista volt, de Del-Amerikaban mas megoldas persze nincs. Nacizmus lehetne esetleg, de attol felnek, mert az eszaki faj, meg hulyesegek.
ezert maradt a kommunizmus.
De azert azt ne gondolja valaki, hogy a kommunizmusban olyan jo lesz neki az elet.
Ott nincs semmi. Alapveto juttatasok vannak, iskola, munka is, de a hatar lezarva, a rendor agyonver, a szad befogtad, es kulonben is kuss!
Bar, ahogy a litonok elnek ott lent delen, nekik ez is megvaltas lenne.

© Pollyválasz erre | adatok | e-mail - 2007-01-31 09:56:42 (1470)
Főleg azért ne, mert "csegevara" legalább egy létező személy volt, még akkor is, ha már egy kicsit halott és akaratán kívül sztárt csináltak belőle.
[előzmény (1464)]

© ctgválasz erre | adatok | e-mail - 2007-01-29 21:43:16 (1469)
Ne hidd, hogy nem szeretlek Saya.
csak nem ertek veled egyet.

[előzmény (1461)]

© xkolaxválasz erre | adatok | e-mail - 2007-01-29 21:37:27 (1468)
hát az attól függ. ha tényleg megy a fürge ujj a stoppolófára amikor meglátja, akkor bizony gáz van.
[előzmény (1467)]

© NoFarewellválasz erre | adatok | e-mail - 2007-01-29 20:15:16 (1467)
A Csodaszarvassal nekem semmi bajom. Ősmagyar ügy, hagyományőrzés keretébe abszolút belefér. Ez szerintem még nem a "rejsz" kategória. Attól még hogy a Fejbőr nevetségessé tesz dolgokat, ez önmagában teljesen ártalmatlan. Ezért nem tenném egy kategóriába "csegevára" - val. Vagy a 88 - al.
[előzmény (1466)]

© xkolaxválasz erre | adatok | e-mail - 2007-01-29 19:18:47 (1466)
azt ne mondjátok hogy nem beteges egy szarvasra vagy egy rétisasra rejszolni? legalább annyira mint csegevárára.
[előzmény (1465)]

© NoFarewellválasz erre | adatok | e-mail - 2007-01-29 14:06:41 (1465)
Nem is hasonlította. Bár tény hogy nem teljesen jó a hasonlat, a "88" jobban illett volna oda.
[előzmény (1464)]



Elejére << Előző < ... 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ... > Következő >> Végére