Punk Portál >> Fórum >> Politika >> Anarchizmus
Bejelentkezés - Regisztráció - Elfelejtett jelszó - Segítség
Vita az anarchizmusról

Elejére << Előző < ... 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 ... > Következő >> Végére

© dalmaválasz erre | adatok | e-mail - 2006-06-19 15:12:50 (2795)
úgy utálom az ilyen "indián" mondatokat. szerintem ez nem igaz.
[előzmény (2794)]

© Horst Fuchsválasz erre | adatok | e-mail - 2006-06-19 15:10:33 (2794)
a tudatosság megöli a lázadás őszinteségét
[előzmény (2792)]

© dalmaválasz erre | adatok | e-mail - 2006-06-19 14:56:21 (2793)
kiegészítés:politikai inditatásból
[előzmény (2792)]

© dalmaválasz erre | adatok | e-mail - 2006-06-19 14:55:54 (2792)
Én meg mindenkihez oda merek menni.Igen,mindenki vandálkodott de nem mindegy,hogy agyadon kívül vagy tudatosan,valamilyen inditatásból.
[előzmény (2791)]

© válasz erre | adatok | e-mail - 2006-06-18 23:53:43 (2791)
Engem kurvára nem irritál az ilyesmi. Én eleve nem mennék oda akárkihez ilyen kérdéssel. Ki nem rajzolgatott fiatal korában horogkeresztet, A-t, esetleg fordított keresztet stb stb... amellett hogy fingja se volt mit is jelent? Csak fasza, ez a nagy lázadás. Majd kinövik jobb esetben.
[előzmény (2787)]

© BAk3Rválasz erre | adatok | e-mail - 2006-06-18 21:36:06 (2790)
no comment...tudnék ennél fincsibbeket is példaként állítani,de volna értelme:/
[előzmény (2787)]

© dalmaválasz erre | adatok | e-mail - 2006-06-18 18:28:15 (2789)
Most menjek oda mégegyszer? :)
De szerintem,hogy ha újra összefut velem elfog pocolni.Pedig én csak érdeklődtem.
[előzmény (2788)]

© handválasz erre | adatok | e-mail - 2006-06-18 18:22:11 (2788)
És akkor legalább utánanéz, mi is az az anarchia, és elfelejti az egészet. Akkor lesz heppi end.
[előzmény (2787)]

© dalmaválasz erre | adatok | e-mail - 2006-06-18 18:12:14 (2787)
,,de szánalmas ahogy a magyar "punk" -ok az anarchiás málhával örjöngenek,eleve arról nincs fogalmuk mi az a punk és az ezzel járó életérzés/stílus nem hogy az anarchiáról...."
Ezzel kapcsolatban eszembe jutott egy szituáció,ami a héten történt egy koncerten.Nos a történet a következő:van egy kiscsaj,akit ahányszor látok csak anarchy-pólóban van,a szimatszatyrát is ékesíti a nagy A. A koncerten is az anarchy feliratú pólójában tündökölt,játszotta ott az agyát,hogy milyen nagy punk;én meg az érdeklődő kérdésemmel odamentem hozzá;Az érdeklődő kérdésem a következő volt:,,Szerinted mit jelent az anarchia?"Köpni-nyelni nem tudott!:) Erre én,hogy udvarias legyek próbáltam kezelni a helyzetet,mégpedig úgy,hogy mondtam neki,hogy mondjon legalább 1 anarchista képviselőt! Erre ezt felete:,,Nem tudok mondani,mert csak most kezdtem el hordani a pólót!" Erre könnyed hansúllyal ezt feletem:,,Gondoltam!" Ő nagyon zavarban volt,én meg egy kicsit idegesen kortyíntottam a Borsodimból.

Legalább a közhelyet mondhatta volna,de azt sem mondta!
[előzmény (2786)]

© BAk3Rválasz erre | adatok | e-mail - 2006-06-18 12:36:14 (2786)
"allam nemlkul semmi nem megvalosithato, az anarchia sem"

Te magad mondtad ki:D tiszta utópia,állammentesség meg mindenféle hierarchia nélküli tárasadalom az anarchizmus,ha van állam már nem anarchiáról beszélünk,ha állam van már hierarchia is aztán a kapitalista-imperialista szarságok már maguktól jönnek..tiszta hülyeséget beszélsz ember! indymedia-n vannak ezzel kapcsolatban értelmes cikkek,ötletek az anarchista gazdaságra,stb. anarchizmus...ha mondjuk lenne egy olyan emberekből álló társadalom akik,rendesen dolgoznak,a fietésükből élnek,és bemegy a boltba és kifizeti a kenyeret,mert ugye el is vihetné mert a világon senki nem tiltja meg,h ne tegye,csak az anarchia íratlan szabályai tiltják,(amit ha leírnának ugye már is nem anarchiáról beszélnénk,mert az már valaminek az alapja lenne..) ill. embertársaival szemben tisztelettudó és a többi és a többi....teszi mindezt úgy,h nincs semmilyen rendfenntartó hatalom,semmi! Egyenlőségben, békében, szeretetben élnek..ez lenne az anarchia..nah és képzelj már ebbe bele, még egy két éves gyerek sem hinné ezt el,h ilyen megvalósítható..az embernél nincs undorítóbb féreg..nem tudom felfogod e amit írok,és látod e a lényeget..de szánalmas ahogy a magyar "punk" -ok az anarchiás málhával örjöngenek,eleve arról nincs fogalmuk mi az a punk és az ezzel járó életérzés/stílus nem hogy az anarchiáról....és a küztudatban ezeknek a faszoknak hála rossz kép alakul ki arról,h mi az a punk, mint a skinheadek esetében akikről 10-ből 9 ember azt hiszi,h nácik....a vége már nem idevág ez csak úgy hozta a lendület...szakadj el a "trendtől" és gondolkozz,na hali!

© handválasz erre | adatok | e-mail - 2006-06-18 01:32:04 (2785)
hippi
[előzmény (2784)]

© ctgválasz erre | adatok | e-mail - 2006-06-18 01:29:20 (2784)
Ez mondjuk nem igaz...Ami tortenne, hogy azonnal uralomra kerulne egy gang, valami alvilagi szar banda, es szepen lerohasztana az egesz videket...lasd getto.

Ezert az anarchia igenis megvalosithato, nem is nehezen, csak ossze kell szedni hozza magunkat.
Ez lenne az anarchista allam.
maskent, allam nemlkul semmi nem megvalosithato, az anarchia sem. megha ez ellent is mond az anarchia alaptetelenek, ami az allammentesseget tetelezi fel.
Allam nelkul csak alvilag letezik, allamban pedig elvileg barmi letezhet.
szoval az anarchia az allamon keresztul vezet, es minden mas csupan gyermeteg almodozas.

az allam sajat arcunkra formalasa a lenyeg.

De itt hiaba mondom barkinek, mert itt csak hulyek vannak.
Te is az vagy!

[előzmény (2782)]

© válasz erre | adatok | e-mail - 2006-06-16 13:20:27 (2783)
http://www.indymedia.hu/cikk.shtml?x=30494

© BAk3Rválasz erre | adatok | e-mail - 2006-06-15 09:49:36 (2782)
"De az anarchia jo, a szabad, az igazi."

Nem tudom meddig bírnád élve a nagy anarchiádat,kurva nagy utópia,ha megvalósítanák vakahol,akkor ott szerintem úgy pár órán belül kiirtanák egymást az emberek...a megvalósításához olyan emberekre lenne szükség,akik csak a mesékben léteznek..gondolkozz már ember!
[előzmény (2781)]

© ctgválasz erre | adatok | e-mail - 2006-06-09 01:48:40 (2781)
Az anarchizmus jo, csak nem a jelenlegi tudomanyos...
Az nem kell senkinek.
Hiszen, ez az ontevekeny kozossegesdi meg a sztalinista munkataboroknal is rosszabb.
Onnan is kiengedtek az embert egy ido utan, ha addig agyon nem lottek, vagy meg nem doglott.
Azonban ez az anarchista kozossegesdi orokke tartana.
En alapvetoen utalok minden kozosseget.
Individualista, es genya vagyok.
Nekem az biztos halalos lenne.

De az anarchia jo, a szabad, az igazi.
A korlatlan szabadsag, az, amelyiket en szeretem.
Erkolcstelen, korlatlan, fekeveszett es totalis...mint a tokreszegseg.

Imadom.

Ahogy magamat is.

© ctgválasz erre | adatok | e-mail - 2006-05-22 20:49:29 (2780)
Javitok...ezt csak ugy leegyszerusitve loktem ode.
bakunyin fanatikus szlav vol, de szoszerint nem panszlav.
Teljesen igazad van, kossz, hogy kijavitottal.
Hulyesegeket azert tenyleg ne irjak mar!!

© [SZEM]gulliver.huválasz erre | adatok | e-mail - 2006-05-19 08:48:11 (2779)
Csiklandozó emlékfoszlányaim szerint, Bakunyin az Államiság és Anarchiában szembeállította a pángermanizmust a pánszlávizmussal, ezután bírálta a pánszlávizmust -habár nem állítom hogy tagadta- végül tagadta a pánszlávizmusnak azt az aspektusát, amelyben ez a cári oroszország hatalmi törekvéseit volt hivatott szolgálni. Az említett köny első harmada a pánszlávizmus bírálata. De abban igazad van, hogy nem az alapvető tagadása.
Én azért nem nevezném pánszlávnak, mert ahhoz, hogy valakit így besoroljunk, vagy egy létező földrajzi egység "polgára", mint pl: pánszláv föderáció (én mint páneurópai), vagy az eszme elkötelezett híve kellene hogy legyen. Bakunyinnál szerintem semelyik nem áll fenn. De meggyőzhetsz, hiszen Bakunyinban nem a "pánszlávisága" érdekelt, így lemaradhattam. :-)

© ctgválasz erre | adatok | e-mail - 2006-05-19 03:41:33 (2778)
Na ne izejj man!
ha nem tudod mi az, akkor maradjon titokban...
Bakunyin minden szlavok harcosa volt...Utalta igaz a cart, de csak mert ez akkor divat volt, utana meg a Gyonasban kinyalta a segget.
Utalta a magyarokat, a nemeteket. Igaz nemetorszagban erezte jol magat, meg Svajcban, de ilyen az elet. A magyarokat meg azert, mert elnyomtak szegeny szlavokat. Hogy nem nyomtak el senkit, az mar egy mas kerdes.

De azert Bakunyin jo volt, csak hat ruszki...Oszt az megvan baszva...
Az oroszok egy lelkileg ledaralt nep...ez van.
[előzmény (2777)]

© [SZEM]gulliver.huválasz erre | adatok | e-mail - 2006-05-17 21:54:53 (2777)
Kedves ctg!
Most így munka után hirtelen nem foghatom fel hogyan lehet egy személy pánszláv. Bakunyin pedig az Államiság és Anarchiában a pánszlávista eszmék ellen szólt, pontosabban kritizálta azt, így tehát nem nagyon lehet pánszlávozni őt.
És ezek után: mi az a pánmagyar?
[előzmény (2776)]

© ctgválasz erre | adatok | e-mail - 2006-05-17 20:31:03 (2776)
Saya...
En Bakunyintol tanultam az anarchiat...aki panszlav volt.
En meg panmagyar...oszt jonapot!

A szines invazioval nagyon nagy a baj.
Beledoglunk.
Amiota osszevertek, es megmaradtam, azota egy dolgot latok sotet szemeim elott:

Verd agyon!

Sorry:((

© [SZEM]gulliver.huválasz erre | adatok | e-mail - 2006-05-17 18:58:16 (2775)
Na jó...hát itt egyben van minden, fele ennyi nem lenne információ :-)
Ha tényleg elolvassa, akkor érdekli is.
[előzmény (2774)]

© dalmaválasz erre | adatok | e-mail - 2006-05-17 17:59:59 (2774)
jól rázúdítottál mindent...!szegény! most összezavartad...
[előzmény (2771)]

© [SZEM]gulliver.huválasz erre | adatok | e-mail - 2006-05-17 17:44:51 (2773)
Vagy ez:

Ahol a szabadság a rend
avagy az anarchizmus egy lehetséges definíciója

péntek, 2005. augusztus 26. Kendre & SzalonAnarchista

A cikk úgy bevezeti az olvasót az anarchizmus fogalomkörébe, hogy az alig talál majd ki onnét.

Az "anarchia" szó a hétköznapi használattal ellentétben nem zűrzavart és fejetlenséget jelent, hanem uralomnélküliséget. Az „anarchia” szó görög eredetű, az „an” (vagy „a”) előtag görögül „nem”, „valaminek az tagadása”, „valaminek a hiánya”, „valaminek a távolléte”, az „archos” utótag jelentése „uralkodó”, „rendező”, „főnök” vagy „tekintély”. Ennek ellenére az „anarchizmus” és az „anarchia” a legfélreértettebb politikai elmélet. Ezeket a szavakat általában a „káosz” és „zűrzavar” szinonimáiként használják, és ebben a téves vonatkozásban az anarchisták a káoszra és a „dzsungel törvényeihez” való visszatérésre törekednének.(1)

Valójában az anarchisták egy olyan szabad társadalomért harcolnak, ahol nem megváltoznak, hanem megszűnnek a hatalmi viszonyok és senki nem uralkodhat a másik ember felett. Az anarchisták soraiban olyan embereket találunk, akik ellenzik a tekintélyt és a hierarchiát, és ennek következtében az államot is. Ez azonban, - mint látni fogjuk - korántsem jelenti, hogy elvetnék a szervezettséget és az összehangoltságot.

Az anarchizmus, mint 'politikai' mozgalom annak a társadalmi átalakulásnak a terméke volt, amelyben a modern (nemzet)állam és a tőke létrejött. Ám a történelem során ezen időszak előtt is számos jeles gondolkodó élt, - mind a keleti, mind a nyugati civilizációkban - akinek az elképzelései anarchista jellegűek voltak. Tehát az anarchizmus lényegében az állam és a magántulajdon létrejöttével egy időben keletkezett. A politikai – gazdasági elnyomás mindig is kitermelte az ellene való lázadást, még ha ez nem is fogalmazódott meg tisztán és következetesen. Az anarchizmus lényege nem a hatalmat gyakorló személyek megtámadása, hanem magának a hatalomnak, mint emberek közti viszonynak az elutasítása. Hangsúlyozzuk, hogy az anarchisták hierarchia ellenessége nem korlátozódik csupán az államra vagy a kormányra. Magában foglalja az összes tekintélyelvű gazdasági, társadalmi és politikai viszonyrendszert, különösen azokat, melyek a tőkés tulajdonnal és a bérmunkával kapcsolatosak. Minden kísérlet, ami az anarchiát csupán az államellenességre szűkíti le, félreértelmezi a szót, és azt, ahogyan azt az anarchista mozgalom használja.

Bár az anarchizmusnak koherens elméleti alapjai vannak, az nem pusztán, és nem elsősorban egy utópisztikus elméletet, filozófiai gondolkodásmódot vagy eszmerendszert, hanem állandó küzdelmet is jelent. Ez a küzdelem az elnyomott és kizsákmányolt tömegek társadalmi mozgalmában, a jelenlegi és a múltbéli társadalmak gyakorlati tagadásában ölt testet. Az anarchizmust nem néhány bölcselkedő találta ki az íróasztal mellett ülve, hanem a társadalmi valóság embertelensége és az emberekben mindig is meglévő szabadságszeretet termelte ki. A tollforgató emberek inkább/pusztán csak megfogalmazták, olvasható formába öntötték elméletét, e személyek azonban a valós harcok során gyakran csak a „műveletlen” tömegek után kullogtak. Valójában, minden forradalomban, lázadásban felszínre tör az anarchista szellem (2), és többnyire nem választható el a tömegektől.
Nyesztor Mahno, minden idők egyik legtevékenyebb anarchista militánsa ezt így fogalmazta meg:
„Az anarchizmus tanításai leginkább azt próbálják kimutatni, hogy az anarchizmus az emberi természetben gyökerezik, s azt próbálják bizonyítani, hogy az ember alkotó teljesítményei szorosan összetartoznak az anarchizmussal. Az anarchizmus alapvető jellegzetessége minden kényszerű kötelék, tekintély és szolgaság elutasítása, és ez ugyancsak megtalálható az emberi természetben.” (3)
Fontos tisztázni, hogy milyen fajta tekintélyt kérdőjelez meg az anarchizmus. Erich Fromm szerint a tekintély lehet racionális vagy irracionális. A racionális tekintély szakértelmen és alkalmasságon alapszik és segíti a fejlődésben azt, aki tanulni kíván. Az irracionális tekintély alapja a hatalom és arra szolgál, hogy a neki alávetettet kizsákmányolja. Ugyanerre hívta fel a figyelmet Bakunyin száz évvel korábban (lásd: az Isten és az Állam című művét), amikor a tekintély és a befolyás közötti különbségről ír.
A racionális tekintély csak annyit jelent, hogy a szóban forgó személyre általánosan úgy tekintenek, hogy ért egy adott dologhoz, ami az ő képességein és tudásán alapszik. Más szavakkal ő, a képességei alapján elismert szakértő. Ezzel ellentétben tekintéllyel bírni, egy társadalmi viszonyt jelent, amely az egyén statusán, beosztásán, a hierarchiában elfoglalt helyén alapul, nem pedig a személyes képességein. Ez persze nem feltétlenül jelenti azt, hogy a szakértelem nem játszik szerepet a hierarchikus pozíció megszerzésében, hanem csak azt, hogy a (valódi vagy állítólagos) kezdetben meglévő kompetenciája átalakul tekintélyelvű/tekintélyes címmé vagy pozícióvá és függetlenné válik a személytől, azaz intézményesül.
Ez a különbség nagyon fontos, mivel az emberek viselkedése sokkal inkább az általuk teremtette intézményektől függ, semmint valami természetes adottságtól. Az embereket jelentős részben a társadalmi viszonyok formálják. Ez azt is jelenti, hogy az emberek által alkotott különböző csoportoknak viselkedésbeli jellegzetességeik vannak és ezek nem érthetők meg, ha a bennük lévő egyének összességére egyszerűsítjük le őket. Azaz a csoportok nem csak individuumokból, hanem a köztük lévő viszonyokból is állnak, amelyek hatással vannak a csoporttagokra.
Például nyilvánvaló, hogy ha valaki hatalmat gyakorol egy másik ember felett, akkor ez utóbbit korlátozza abban, hogy önmaga felett rendelkezzék. Továbbá a fizikai megfélemlítésen, gazdasági uralmon és függőségen, valamint pszichológiai gátakon keresztül a társadalmi intézmények és szokások befolyásolják azt, hogy miképp látják az emberek a világot és benne a saját helyüket.
A tekintélyelvű társadalmi viszonyok azt jelentik, hogy a társadalom fel van osztva (néhány) parancsolóra és (számos) engedelmeskedőre. Ez szellemileg, érzelmileg és fizikailag legyengíti, elszegényíti nemcsak az egyéneket, hanem az egész társadalmat. Az élet minden területén, az emberi kapcsolatokon a tekintély bélyege van, és nem a szabadságé. Mivel szabadságot csak szabadság hozhat létre, a tekintélyelvű társadalmi viszonyok (és az itt szükségszerű engedelmesség) nem nevelhetik az embert szabadságra. Ez csak az élet minden területén megvalósított önigazgatás és részvétel körülményei közt történhet meg.
Persze bármilyen közös tevékenységben szükség van együttműködésre és koordinációra és ezzel az egyén 'alárendelődik' a csoporttevékenységnek, ami a tekintély egy formája. Azonban az egyének tevékenységét két különböző módon lehet összehangolni egy csoportban- tekintélyelvű eszközökkel és libertariánus (4) eszközökkel.
Az, hogy az anarchisták támogatják a szabad társulást és azt, hogy a csoportokban közvetlen-demokráciát alkalmazzanak, azon alapul, hogy az effajta szervezeti formák elősegítik az egyén befolyását a döntésekben és lecsökkentik az irracionális tekintélyt a közösség életében.
Az ilyen csoportokban a tagok egymás között alkotják és vitatják meg a saját elképzeléseiket és javaslataikat. Társaik ötleteit, javaslatait kritikusan értékelhetik és vagy elfogadjak azokat - feltéve, hogy egyetértenek - vagy lehetőségük van saját álláspontjukról meggyőzni a többieket. Ezenkívül megvan a lehetőségük arra is, hogy elhagyják a csoportot/társulást, ha elégedetlenek vele. Ezáltal az egyének szabad együttműködése, és a köztük lévő kölcsönhatás határozza meg a meghozott döntések természetét és senkinek sincs joga, hogy rákényszerítse az elképzeléseit a másikra. Bakunyin érvelése szerint az ilyen szervezetekben "semmilyen tisztség/funkció nincs állandóan és visszavonhatatlanul egy adott személyhez rögzítve. Egy ilyen rendszerben ismeretlen a hierarchikus rend és az előléptetés. A hatalom tulajdonkeppen nem létezik többé, mert gyakorlása megoszlik a közösségen belül, így mindenki szabadságának igaz kifejezőjévé válik"
Ezért az anarchisták ellenzik az irracionális (azaz illegitim) tekintélyt, ebből kifolyólag a hierarchiát, amely a tekintély intézményesítése a társadalomban. A legfőbb hierarchikus társadalmi intézmény az állam és a magántulajdonon alapuló gazdaság - ezáltal maga a kapitalizmus a hierarchikus társadalmi formák összességének tekinthető.
Az anarchisták szenvedélyesen támadják ezen intézményeket és társadalmi formákat pontosan a hierarchikus természetük miatt. Azonban ezek mellett, de ezektől nem függetlenül a hierarchia a magánéletben is létezik (pl. szexizmus, rasszizmus, homofóbia.) Az anarchisták a tekintély/elnyomás effajta megnyilvánulásai ellen is küzdenek.
Az anarchisták nem pusztán károsnak, hanem szükségtelennek tartják a hierarchia minden formáját és az a véleményük, hogy lehet másképpen is, az egyenlőséget szem előtt tartva megszervezni a társadalom életét. Tulajdonképpen azt állítják, hogy a hierarchikus tekintély gyakran maga hozza létre azokat a feltételeket, amelyek ellen - a saját beállítása szerint- létrejött és így válik önfenntartóvá, ezáltal gondoskodik önmaga örökkévalóságáról.
Így tehát a bürokrácia látszólagos küzdelme a szegénység ellen valójában inkább hozzájárul annak fennmaradásához, mivel a szegénység nélkül a magas fizetésű hivatalnokok munka nélkül maradnának. Ugyanez igaz azokra a szervekre is, amelyeket a drogok, a bűnözés és hasonlók ellen hoztak létre. Más szavakkal a hatalom és a kiváltság - amelyek a hierarchia magasabb fokain fennállnak- egy erős ösztönzést jelentenek birtoklóiknak, hogy ne oldják meg azt a problémát, amelyet meg kellene oldaniuk.


(1) Az ilyen fajta félreértelmezés nem egyedi eset a történelemben. Például olyan országokban, ahol egyeduralom (monarchia) volt, a „köztársaság” és a „demokrácia” szavakat szükségszerűen ugyanúgy, mint az „anarchiát” a zűrzavar és a felfordulás kifejezésére használták. Azok, akiknek érdekükben áll a status quo fenntartása, nyilvánvalóan azt akarják bizonygatni, hogy a mostani rendszer ellenzése nem működhet a gyakorlatban, és a társadalom ezen új formája csak káoszhoz fog vezetni.

(2) Itt persze nem azt állítjuk, hogy minden forradalom explicite anarchista lett volna: többségükben valamilyen befogás alatt álltak. Némi leegyszerűsítéssel: amilyen mértékben nem anarchisták, olyan mértékű befogásról beszélünk. Az 1917-es oroszországi forradalom bukásának fő oka a bolsevik befogás volt.

(3) http://www.nestormakhno.info/magyar/forrad.htm

(4) Miért emlegetik az anarchizmust libertáriánus szocializmus néven is? Erről az Anarchist FAQ (www.anarchistfaq.org) a következőket írja:

Sok anarchista az „anarchizmus” elnevezést tagadó természetűnek találja, és más kifejezéseket használ elméletei veleszületett állító és konstruktív voltának hangsúlyozására. A legelterjedtebb használatban lévő kifejezések a „szabad szocializmus”, „szabadelvű kommunizmus”, a „libertáriánus szocializmus” és a „libertáriánus kommunizmus”. Az anarchisták számára a libertáriánus szocializmus, a libertáriánus kommunizmus, és az anarchizmus gyakorlatilag egymással felcserélhetőek.
Ha utánanézünk e definícióknak az American Heritage Dictionaryban, ezt találjuk:

Libertáriánus : aki hisz a tett és a gondolat szabadságában; aki hisz a szabad akaratban.

Szocializmus : egy olyan társadalmi rendszer, ahol a termelők kezében van a politikai hatalom, valamint a javak előállítása és elosztása.

Vegyük hát e két definíciót és ötvözzük őket :

Libertáriánus szocializmus : egy olyan társadalmi rendszer, mely hisz a tett és a gondolat szabadságában és a szabad akaratban, és melyben a termelők kezében van a politikai hatalom, valamint a javak előállítása és elosztása.

(Bár hozzá kell tennünk szokásos megjegyzéseinket a szótárak politikai mesterkéltsége miatt. Csak azért használjuk ezt a definíciók, hogy megmutassuk, hogy a libertarianizmus nem jelent „szabad piacos” kapitalizmust, ahogy a „szocializmus” szó sem állami tulajdont takar. Más szótárak nyilvánvalóan más definíciókkal fognak szolgálni – különösen a szocializmussal kapcsolatban. Akik most egy kiadós szótári definíciós vitára vágynak, folytathatják szabadon véget nem érő és politikailag teljesen hasznavehetetlen hobbijukat – nélkülünk. )

A USA-ban alapult Libertáriánus Párt tevékenységének jóvoltából a „libertáriánus szocializmus” elméletét sokan ellentmondásosnak tartják. Sőt, sok „libertáriánus” szerint az anarchisták próbálják összekapcsolni a „szocializmus” „anti-libertariánus” elvét (ahogyan ők nevezik) a libertáriánus ideológiával, azért, hogy a „szocialista” elveket „elfogadhatóbbá” tegyék – más szóval megpróbálják ellopni a „libertáriánus” címként annak jogos tulajdonosaitól.

Mi sem áll távolab az igazságtól. Az anarchisták a „libertáriánus” jelzőt maguk és ideológiájuk megjelölésére már az 1850-es évektől használták. A forradalmi anarchista Joseph Dejacque New Yorkban 1858 és 1861 között publikálta a „Le Libertarie, Journal du Mouvement social”-t. (Max Nettlau, Az anarchizmus rövid története, 75. oldal)
Az anarchista történész, Max Nettlau szerint a „libertáriánus kommunizmus” jelzőt 1880 novembere óta használják, amikor azt a francia anarchista kongresszus elfogadta. A „libertáriánus” jelző használata az anarchisták között az 1890-es években terjedt el, miután Franciaországban az anarchista ellenes törtvények kikerülése és az „anarchia” szóhoz kötődő negatív asszociációk elkerülése végett már elterjedt (Például Sebastien Faure és Luise Michel publikálta a Le Libertarie – The Libertarien című lapot 1895-ben). Azóta különösen Amerikán kívül mindig azonosították az anarchista eszmékkel és mozgalommal. Egy közelebbi példát véve 1954 júliusában az USA-ban élő anarchisták megszervezték a „Libertáriánus Ligát”, mely az anarcho-szindikalista elveihez 1965-ös felbomlásáig hű maradt. Másrészt az USA-ban székelő „Libertáriáénus” Párt 1970-es évek elején alakult, több, mint száz évvel azután, hogy az anarchisták először használták ezt a jelzőt politikai elméleteik megnevezésére (és 90 évvel a „libertáriánus kommunizmus” kifejezést először elfogadták). Így a párt és nem az anarchisták „lopták el” a szót.

Ez az írás simán létrejött a Soros Alapítvány támogatása nélkül is.
A cikk olvasása során felmerülő összes érv és gondolattársítás szigorúan a cikk íróinak szerzői jogi hatókörébe tartozik!

© [SZEM]gulliver.huválasz erre | adatok | e-mail - 2006-05-17 17:42:36 (2772)
A legegyszerűb=legegyszerűbb :-)
[előzmény (2771)]

© [SZEM]gulliver.huválasz erre | adatok | e-mail - 2006-05-17 17:41:59 (2771)
Üdv laszta!
A legegyszerűb először ezeket végigolvasni. Nagyon jó összefogleló anyagok:
http://mek.oszk.hu/02000/02003/html/nter1801.htm;
http://www.palya.hu/dolgozat/dolgozat.cfm?id=44;
[előzmény (2770)]

© lasztaválasz erre | adatok | e-mail - 2006-05-17 17:07:31 (2770)
mit jelent az anarchizmus és kik az anarchisták?

© saya-jinválasz erre | adatok | e-mail - 2006-05-17 14:17:55 (2769)
Hat latom ctg, hogy nagyon nem tudsz megbekelni a szinesekkel, sovinizmussal viszont az egyik fo elemet veszited el az anarchista gondolkodasmodnak. Amennyiben ellensegei lesznek ennek a mozgalomnak valojaban, akkor majd veluk is meg kell kuzdeni. Ennyi. Csak nem kell mindjart a borszinet nezni, mert meg celt tevesztesz. Aki ellene van, annak teljesen milyen a bore szine. En egy europidot is ugyanolyan szivesen durrantanek le, mint egy mongolidot, vagy egy negridet, ha szembeszegul.

© ctgválasz erre | adatok | e-mail - 2006-05-16 03:45:04 (2768)
Szerintem az anarchizmus csak feher lehet.
A szineseket ki kell onnan dobalni.
Ugysem erthetik meg, hogy mirol van szo, nincs agyuk hozza!
Lopni kulonben is sokkal jobban lehet olyan rendszerben, amelyik nem anarchista.
Ok ezert ugyis az anarchizmus legfobb ellensegei lesznek.

© saya-jinválasz erre | adatok | e-mail - 2006-05-07 21:32:26 (2767)
Négy pontba szedted szét a valódi osztály tagozódást, de ne haragudj, csak nem találom benne az én gondolatomnak a tagadását.

Az osztály tagozódás, mint minden csoportosítás egy szempont szerint történik. Ez pedig nem más, mint amit te ha jól értettem, akkor a 4. pontban írsz le. Az osztály a megtermelt javakból való részesedése alapján alakul ki.Bár A tőkében nem sikerült már befejeznie Marxnak az osztályrendet illető gondolatait kifejtenie, de már előtte is megtették mások.

A tőkés osztály a megtermelt javak értéktöbblet részét fogyasztják el, míg a proletár a munkaerejének eladásából kapja meg javait. Már a mai fejlett kapitalista rendben nem léteznek arisztokraták, akik mint földbirtokosi osztályként lépnek fel a kapitalista termelési mód kezdeti szakaszában, amikor még nem volt teljesen szabadpiaci termék a földbirtok.

Ebben a felosztásban a művezetőnk a burzsoázia tagja lenne, de ezt próbáltam feloldani egy esetlegesen helyes modellel, ami a tőke megtérülésének újabb felosztását jelentette.

Kritériumaid szerintem nem teljesen egzaktak, ergo nem is lehetnek pontos határvonalai a társadalom osztálytagozódásának.

1. Teljesen igaz az első pontod, de ez a viszony határozza meg a javakhoy jutás módját, ezért a két pont nem lehet egyszerre kritérium.
2. Okozat, és nem ok.
3. De pontosan milyen szempontból különböznek? Tulajdonviszonyaik határozza meg helyüket a javak elosztásában, tehát szinten okozat lehet az, amire te gondolsz.
4. A mennyiség valójában nem számít. Lehetőség ugyanis van arra, hogy a tőkés osztály tagja kevesebb joszághoz jusson egy termelési ciklus alatt, mint az általa foglalkoztatott bérmunkás. A módozat pedig megegyezik azzal, hogy melyik értékrészből kapják jövedelmüket.

Szerintem az érték felosztásában nagy hibát követett el a marxista politikai gazdaságtan. Pontosan a kooperációból fakadó értéket nem vette górcső alá.
[előzmény (2766)]

© [SZEM]gulliver.huválasz erre | adatok | e-mail - 2006-05-07 20:18:59 (2766)
Kedves saya!

Az eméletedet most csak "filozófiai" és nem pedig "gazdasági" oldaláról válaszolom meg. Azt viszont látni kell, hogy az általam képviselt szempont valójában válasz a te gazdasági érveidre. Tehát, hogyan , mi alapján különböztetjük meg a társadalmi osztályokat?
Osztályoknak az emberek olyan nagy csoportjait nevezik.amelyek a társadalmi termelés történelmileg meghatározott rendszerében elfoglalt he¬lyük , a termelési eszközökhöz való (nagyrészt törvényekben szabályozott és rögzített) viszonyuk.a munka társadalmi szervezetében játszott szerepük, következésképpen a társadalmi javak rendelkezésükre álló részének meg -szerzési módjai és nagysága tekintetében különböznek egymástól.

Fenti definíció (meghatározás) alapján az osztályok négy kritérium (ismérv) szerint különböznek egymástól.
Ezek a következők:
1. Döntően különböző a termelési eszközökhöz való viszonyuk.
2.Lényegesen eltérő a társadalmi termelés rendszerében elfoglalt helyük.
3.Abban is különböznek egymástól.hogy milyen szerepet játszanak a mun¬ka
társadalmi szervezetében,a termelésben.
4.Számottevő különbségük.hogy milyen módon és mértékben jutnak a tár¬sadalmilag termelt javakhoz.

Ha ezt elismerjük, akkor látnunk kell, hogy a művezető egyedül a 3-as pontban említett "szerepkör" tekintetében tér el a termelő proletártól...
[előzmény (2763)]



Elejére << Előző < ... 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 ... > Következő >> Végére