Punk Portál >> Fórum >> Politika >> Rombold a Cionizmust
Bejelentkezés - Regisztráció - Elfelejtett jelszó - Segítség
Ne csak a nácikat basztassuk!

Elejére << Előző < ... 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 ... > Következő >> Végére

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-21 10:55:48 (1122)
"Az elmúlástól pedig senkinek nem kell félnie, akár hisz istenben akár nem. Ha úgy fogja fel, hogy az emberi lét abból áll, hogy születünk-élünk-meghalunk, akkor ebbe elég künnyű belenyugodni."

Ezzel egyetertek, de van egy apro kulonbseg akozott, hogy minek kene lennie es mi van. A legtobb ember valamilyen szinten fel a halaltol - ezt nem kell konkret rettegeskent ertelmezni - amire az istenhit, a lelekvandorlas, stb valamilyen szinten enyhitenek. amugy en mar alig varom, hogy meghaljak, hatha kiderul hogy tevedtem :)

"Az embernek nem a saját halála fáj, hanem másoké. Amikor elhúnyt szeretteinket siratjuk, valójában saját magunkat siratjuk. A hiányukat nehéz feldolgozni."

Ez igaz, de halottnak lenni nem ugyanaz, mint a halandonak.
[előzmény (1112)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-21 10:51:16 (1121)
"A Sziriat oszlopaiban nem az istenhitről van szó: pusztán az érvényben lévő tudományos modell komoly ellentmondásaira mutat rá, nem akárhogyan."

Ez nagyszeru. mar csak azt kene megtudnom, hogy milyen "ervenyben levo tudomanyos modell"-rol ir, mert sajna meg annyira nem astam bele magam a materializmusba, hogy tudjam mi az. Sajnos jelenleg nem tudom elolvasni.

"Először is a Bibliával kapcsolatban el kell mondani, hogy az emberiség egyik legfontosabb írásos dokumentuma a legrégebbi korokról, ugyanis az ókor tudományáról alig tudunk valamit az alexandriai könyvtár leégése miatt..."

Igen, ezt irtam le en is, de azert az alexandriai konyvtarban egett tudomanyos irasokaat aligha potolja.


"Másrészről rengeteg szerző tollából származnak az írások, amiknek a tárgya nagyon-nagyon különböző. Így nem meglepőek az ellentmmondások sem annyira."

Az igaz, hogy rengeteg szerzo tollabol swzarmaznak az irasok, de a szerzok nagy resze profeta volt, akiket ha jol tudom egyazon szemelyt kozvetitettek (isten) aki biztos idokozben megvaltoztatta egyes dolgokrol a velemenyet. A genesis 1 es 2 pl elteroen irja le a teremtes sorrendjet,

sajna, meg ugyanazon a profetak is neha ossze voltak zavarodva. ennek ekes peldaja, hogy jezus nem tudta eldonteni, hogy vegulis az apukaja hatalmasabb e nala, vagy sem. nezd meg hany embert uszitott ezaltal kesobb egymasnak...


"pedig Jézus tanításait igenis érdemes szerintem komolyan értelmezni, és "nem szelektiven, mint azt kulonfele vallasok teszik", mert akkor tényleg ellentmondásokba keveredünk, "mint azt kulonfele vallasok teszik"...."

igaz, de nem csak ertelmezni kell oket, hanem kontextusba is helyezni. mar irtam itt korabban egyszer ezt. jezus esszen zsido volt, akik mar az o tanait elotte 200 evvel is tanitottak. amikor pl arrol beszelt, hogy szeressetek egymast, akkor szimplan a zsido testvereirol beszelt, nem pedig mas nepekrol. jezus egy elkotelezett zsido rabbi volt, akit taszitott az zsido egyhazon belul uralkodo korrupcio, ami ellen harcolt. hidd el, o soha nem akarta az egesz emberiseget megmenteni

a keresztenyseg nem jezus talalmanya, hanem pale, amirol nachamnidesz valami olyasmit mondott, hogy "megmutattuk nektek keresztenyeknek, hogy mi a bun es nem ertitek. ennyi erovel lehetnetek akar poganyok is."

"Aki semennyire sem nyitott az anyagi világon túli dolgokra, azzal sosem lehet megértetni ezt.
Igazából az a baj, hogy azt viszont te nem veszed észre, hogy a materializmus is egy hit. Ugyanúgy véded, mint én a sajátom. "

elmondom megegyszer, nem vagyok materialista (bar nem tudom a materializmusnak melyik ertelmezeset aggattjatok olyan buzgon ram) emberi erzesek, zene, vagy akar a fantazia is legalabb olyan fontos, mint az anyagi dolgok.

"Az istenhitet pedig majdnem azonosnak veszed a vallással. Pedig kurvára nem ugyanaz."

Lehet, hogy nem ugyanaz, de en nem nagyon hallottam olyan emberrol, aki valamilyen alapveto vallasi szokasoktol fuggetlenul hinne istenben



[előzmény (1111)]

© gyerekválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-21 07:39:33 (1120)
ábrahám ie2100, nyertem :)
[előzmény (1096)]

© ctgválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-21 03:19:28 (1119)
Eljenek a zsidok, vesszenek a muszlimok!

© ctgválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-21 03:18:05 (1118)
"imnotsayingitsnotsaying" tovabbra olthatatlan tuzzel, nem lohado energiaval oktat.
Gratulalok.
csak igy tovabb!

© gyerekválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-21 01:34:41 (1117)
Na jah....
[előzmény (1115)]

© gyerekválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-21 01:34:27 (1116)
"az a valosag, amit megtapasztalsz."
Ezt eddig észre se vettem pedig nagyon jó! Az a baj, hogy neked a filozófia nem tudomány.... Ja, és valószínűleg nem volt még pszihedelikus élményed....
Mindkettőt ajánlom figyelmedbe!
[előzmény (1108)]

© alexander portnoyválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-21 00:02:22 (1115)
"a materializmus is egy hit."

ennyit és nem többet próbálok itt mondani egy ideje, de elsuhan a kedves posztmarxisták füle mellett...:)

és mégcsak nem is álltam a vallás mellé, de egyből én lettem itt a klerikális reakció szószólója...
[előzmény (1111)]

© alexander portnoyválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 23:58:12 (1114)
"pedig lehet nem artana adnod ra, vagy legalabbis elolvasnod, ha mar mindenfele keppen szukseged erzed annak hogy a hardcore-rol nyilvanits velemenyt"

a hc-t te hoztad föl. foglalkoztam én a hácéval, nem is kevés ideig, így utólag nem sok értelmét látom. nyugodtan ejthetjük a témát, mert telibeszarom a hácét.

"KONKRETAN milyen tudomanyokrol beszelsz? aruld mar el nekem vegre

konkrétan az összes tudományra, a természettudományoktól a társadalomtudományokig. meg főleg a pozitivista tudományfelfogásra, ezt nem győzöm eleget szajkózni.

"az a valosag, amit megtapasztalsz."

a tapasztalás meg többféle lehet...
a dolgokról alapból egy képet alakítasz ki magadról, ami eléggé szubjektív dolog, bár persze le lehet ezt sarkítani elég durván a fa példájával, de a fánál talán összetettebb jelenségek is vannak.
[előzmény (1108)]

© alexander portnoyválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 23:52:57 (1113)
akkor én is leírom, 23-adszorra, hogy nem utasítom el ab ovo a tudományokat, csak szkeptikus vagyok, egyedül a pozitivista felfogást utasítom el csípőből, és azt sem mondtam egy szóval sem, hogy ez elvezet az istenhithez. csak a kettő közötti "súlyozást" tartom egyenlőtlennek.
[előzmény (1107)]

© gyerekválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 19:58:10 (1112)
Az elmúlástól pedig senkinek nem kell félnie, akár hisz istenben akár nem. Ha úgy fogja fel, hogy az emberi lét abból áll, hogy születünk-élünk-meghalunk, akkor ebbe elég künnyű belenyugodni. Ha meg abból indulunk ki, hogy létezik olyan, hogy lélek, mint a testtől független dolog, akkor meg nem is születünk tulajdonképp, és nem is halunk meg mi emberek az szó szoros értelmében, csak a testünk.
Az embernek nem a saját halála fáj, hanem másoké. Amikor elhúnyt szeretteinket siratjuk, valójában saját magunkat siratjuk. A hiányukat nehéz feldolgozni.

© gyerekválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 19:53:03 (1111)
Senki nem kér rá, hogy okíts, inkább olvass:D

A Sziriat oszlopaiban nem az istenhitről van szó: pusztán az érvényben lévő tudományos modell komoly ellentmondásaira mutat rá, nem akárhogyan.
Először is a Bibliával kapcsolatban el kell mondani, hogy az emberiség egyik legfontosabb írásos dokumentuma a legrégebbi korokról, ugyanis az ókor tudományáról alig tudunk valamit az alexandriai könyvtár leégése miatt... Másrészről rengeteg szerző tollából származnak az írások, amiknek a tárgya nagyon-nagyon különböző. Így nem meglepőek az ellentmmondások sem annyira. Harmadrészt pedig Jézus tanításait igenis érdemes szerintem komolyan értelmezni, és "nem szelektiven, mint azt kulonfele vallasok teszik", mert akkor tényleg ellentmondásokba keveredünk, "mint azt kulonfele vallasok teszik"....
"meg mindig nem ertem, hogy a tudomany tokeletlensege miert vezet az az istenhit ervenyessegehez. elobb utobb biztosan megkapom ra a valaszt" Nem erre nem kapod meg a választ sosem, ugyanis mint ahogy azt már említettem, nem lehet megmagyarázni neked. Aki semennyire sem nyitott az anyagi világon túli dolgokra, azzal sosem lehet megértetni ezt.
Igazából az a baj, hogy azt viszont te nem veszed észre, hogy a materializmus is egy hit. Ugyanúgy véded, mint én a sajátom. Az istenhitet pedig majdnem azonosnak veszed a vallással. Pedig kurvára nem ugyanaz.
[előzmény (1106)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 17:45:48 (1110)
"aztán ma persze mindent meg tudnak tervezni, a gazdaságtól a társadalmi berendezkedésig, hiszen "racionális alapon" építkeznek, mindenre megvan a "helyes" számítási módozat, vagyis akármit is mondasz ezzel szemben, le van szarva, mert "ki van a dolog számolva". ennek legszebb fizikai valóit a XX. század totalitárius rendszerei szépen megmutatták.
asszem már írtam korábban, bár a gondolat nem az enyém; ha életedben először akarsz paprikáskrumplit főzni, hiába veszed a kezedbe a szakácskönyvet mert azzal kezdődik, hogy pirítsd meg a hagymát - ha pedig nem pirítottál hagymát még sohasem, akkor vagy neki sem tudsz állni, vagy szimplán szar lesz a kaja.

egyre szarabb kaját zabálunk..."

ezt is leirom megegyszer, szerintem egyaltalan nem jo dolog, hogy vannak tudomanyok, a legjobb az lett volna, ha az ember megmarad gyujtogeto-balvanyimado barbarnak es megkimelte volna magat a teves tudomanyok altal letrehozott szornyusegektol. sajnos nem igy tortent, rajottunk, hogy a fold nem kerek, a nap nem a fold korul kering es az elet a foldon nem 6 ezer eve letezik.

a tortenelmet sem azert tanulom, mert pl kifejezetten szeretek olyanokrol olvasni, hogy kambodzsaban terhes noknek kivagtak a hasat a gyereket pedig fellogattak egy fara, vagy hogy rwandaban pl levagtak valakinek az osszes vegtagjat es a faszat, az utobbit a szajaba tettek es otthagytak megdogleni, mert annyira elvezem, hanem mert ha nem foglalkoznek vele es pl teologiaval hulyitenem magam attol meg kenyelmetelenebbul ereznem magam.

ettol fuggetlenul, aki meg akarja erteni, hogy miert gondoloztak pl az okori gorogok ugy ahogy, annak termeszetesen fontos olvasni gorog mitologiat, ami ugyanakkor szorakoztato is, de ez nem jelenti azt, hogy igaz is. ugyanugy a mein kampf is alapveto olvasmany kene, hogy legyen akarkinek aki meg akarja erteni hitlert. sot, ha rajtam mulna en kotelezo olvasmannya tennem

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 17:37:05 (1109)
mert ugye azt komolyan lehet venni, aki egyszerre hisz krishnaban, buddhaban, allahban meg jezusban es aki szerint az otestamentumnak nincsen koze a keresztenyseghez meg az iszlamhoz...
[előzmény (1101)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 17:34:52 (1108)
"a minősítés engem nem szokott megérinteni. kevin békör személyes véleménye még kevésbé.
a hácé társadalomkritikusságát sem árt kritikusan szemlélni."

pedig lehet nem artana adnod ra, vagy legalabbis elolvasnod, ha mar mindenfele keppen szukseged erzed annak hogy a hardcore-rol nyilvanits velemenyt. es elobb utobb leszoknod arrol, hogy altalanosits osszetett dolgokat (pl. tudomanyos holapatolas, szepirodalom segit megerteni a valosagot, stb) es konkretumokban fogalmazz.

"a könyvet nem lehet ugyan mint teljes egészet szemlélni, mert tanulmánygyűjtemény. de az említett tanulmány lényege az, hogy mivel a szekularizáció során (amit ugyi azért már jónéhányan kétségbe vontak, hogy valóban végbement-e) eltűnt a halhatatlanság érzése - de ebből is látszik, mennyire képtelen vagy kicsit elvonatkoztatni a földbebetonozott tudományos baromságoktól, ez a bizonyos érzés mindig is az ember részét képezte, akár vallásos volt, akár nem; a legtöbb társadalmi intézmény létrehozása még a primitív társadalmakban is erre irányul - és ezt pótolni kellett valamivel. ez a valami a történelem lett. vagyis, hogy az ember alkothat valami maradandót - az egyes ember - ami a halála után fönnmarad. nagyjából ezt látjuk visszaköszönni marxnál is, a politika és a történelem vége, stb - ezek mindig valamilyen teleologikus magyarázatokként, vagy azok pótlékaként akartak szolgálni."

az, hogy valamit alkotsz es az fenmarad a halalod utan is lehet, hogy valamilyen szinten enyihit az elmulas borzalmat, de nem egyenlo azzal, hogy a felhokon szorfozol, vagy a paradicsomban elsoosztalyu agyasok szopjak a faszodat. semmikeppen sem lehet a halhatatlansag erzesenek a potlasanak nevezni. szamtalan muvesz, tortenesz vagy eppen tudos van/volt aki vallasos.
a romaiak meg a gorogok, akik szinte kivetel nelkul hittek az istenekben pl nem hittek a tulvilagban vagy a halhatatlansagban, sot a barbarsagnak tartottak. a

"és mi a valóság?:) ha már így belemegyünk... látod szerintem pont itt van a dolognak a kulcsa."

az a valosag, amit megtapasztalsz. nem hiszem hogy egy epeszu (pl. istenelmenytol mentes), tisztanlato istenhivo mas szinben lat pl egy fat mint en. de meg ha igy is van, attol meg a fan magan ez nem valtoztat

"a jelenlegi tudományok legnagyobb baromsága, hogy oda szarnak, ahonnan ettek. ha a köcsög filozófusok nem tettek volna föl kérdéseket annak idején, nem akartak volna rá válaszokat keresni, nem dolgoztak volna ki elemi logikai és gondolkodásbeli modelleket, akkor a mai pozitív tudományok császárai legeltethetnék az állataikat és motyoghatnának ungabungákat."

KONKRETAN milyen tudomanyokrol beszelsz? aruld mar el nekem vegre


[előzmény (1100)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 17:21:06 (1107)
ok, elnezest pontatlanul fogalmaztam. ettol fuggetlenul az irodalom is elegge felrevezeto lehet. pl az egyik kedvenc tortenelmi konyvemben is az iro gyakran idezi shakespeare-t, aki pl generaciokat vezetetett felre azzal, hogy kleopatrat valami parjat ritikito szepsegnek abrazolta, mikozben valoszinuleg nem volt az...

meg mindig nem ertem, hogy a tudomany tokeletlensege miert vezet az az istenhit ervenyessegehez. elobb utobb biztosan megkapom ra a valaszt
[előzmény (1099)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 17:17:27 (1106)
leirom 23adszorra is, szoktam szepirodalmat olvasni, egyszeruen nincs idom arra, hogy tul gyakran tegyen (sokat kell itt okitanom :))

majd elolvasom a konyvet, ha modom lesz ra igerem. addig is te legyszives olvasd el a bibliat, de ne csak olvasd, hanem ertelmezd is - es ne szelektiven, mint azt kulonfele vallasok teszik - es rajossz, hogy micsoda okorsegek es ellentmondasok vannak benne.


[előzmény (1097)]

© gyerekválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 15:16:49 (1105)
Ez tetszik! lol
[előzmény (1103)]

© KajbaszXXXválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 14:51:46 (1104)
[előzmény (1103)]

© Mark Chapmanválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 14:47:18 (1103)

© gyerekválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 14:37:57 (1102)
Én nem vagyok olvasott.... De ezt mindenkinek ajánlom!

© uniformchoiceválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 14:34:11 (1101)
Sziriat oszlopai!!!! NA! egy olvasott ember vegre!!!!
Olyan jo mosolyogni rajtatok ti kis ateista/materialista gyerkocok!
SMASH THE REDS!
HAIL THE NEW DAWN!
RAC RNR 'TILL DEATH!!!!

© alexander portnoyválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 14:00:01 (1100)
"hardcore-t egybemosod is szimplan azt bizonyitja, hogy nem sok fogalmad van a dologrol. kereszteny hardcore-rol szolva csak kevin baker-t tudom idezni:"

a minősítés engem nem szokott megérinteni. kevin békör személyes véleménye még kevésbé.
a hácé társadalomkritikusságát sem árt kritikusan szemlélni.

a könyvet nem lehet ugyan mint teljes egészet szemlélni, mert tanulmánygyűjtemény. de az említett tanulmány lényege az, hogy mivel a szekularizáció során (amit ugyi azért már jónéhányan kétségbe vontak, hogy valóban végbement-e) eltűnt a halhatatlanság érzése - de ebből is látszik, mennyire képtelen vagy kicsit elvonatkoztatni a földbebetonozott tudományos baromságoktól, ez a bizonyos érzés mindig is az ember részét képezte, akár vallásos volt, akár nem; a legtöbb társadalmi intézmény létrehozása még a primitív társadalmakban is erre irányul - és ezt pótolni kellett valamivel. ez a valami a történelem lett. vagyis, hogy az ember alkothat valami maradandót - az egyes ember - ami a halála után fönnmarad. nagyjából ezt látjuk visszaköszönni marxnál is, a politika és a történelem vége, stb - ezek mindig valamilyen teleologikus magyarázatokként, vagy azok pótlékaként akartak szolgálni.

"a filozofiarol szolva, tavol alljon tolem, hogy hozzatok hasonlo a tudomannyal kapcsolatos altalanositasra vetemedjek, de tavaly pl tanultam fel evig filozofiat es meg azt kell mondjam a tanartol a diakokig ennyi valosagtol totalisan elrugaszkodott emberrel egyszerre ritkan talalkoztam."

és mi a valóság?:) ha már így belemegyünk... látod szerintem pont itt van a dolognak a kulcsa.
a jelenlegi tudományok legnagyobb baromsága, hogy oda szarnak, ahonnan ettek. ha a köcsög filozófusok nem tettek volna föl kérdéseket annak idején, nem akartak volna rá válaszokat keresni, nem dolgoztak volna ki elemi logikai és gondolkodásbeli modelleket, akkor a mai pozitív tudományok császárai legeltethetnék az állataikat és motyoghatnának ungabungákat.

aztán ma persze mindent meg tudnak tervezni, a gazdaságtól a társadalmi berendezkedésig, hiszen "racionális alapon" építkeznek, mindenre megvan a "helyes" számítási módozat, vagyis akármit is mondasz ezzel szemben, le van szarva, mert "ki van a dolog számolva". ennek legszebb fizikai valóit a XX. század totalitárius rendszerei szépen megmutatták.
asszem már írtam korábban, bár a gondolat nem az enyém; ha életedben először akarsz paprikáskrumplit főzni, hiába veszed a kezedbe a szakácskönyvet mert azzal kezdődik, hogy pirítsd meg a hagymát - ha pedig nem pirítottál hagymát még sohasem, akkor vagy neki sem tudsz állni, vagy szimplán szar lesz a kaja.

egyre szarabb kaját zabálunk...
[előzmény (1091)]

© alexander portnoyválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 13:45:32 (1099)
én meg pont azt akartam mondani, hogy a valóság megragadása néha sokkal eredményesebb az irodalmi alkotásokban, mint a tudományos hólapátolásban. én nem mondom hogy az nem kell, már hogyne kéne, de az sem lehet véletlen hogy maguk a nagybetűs tudósok is hivatkoznak irodalmi művekre.
[előzmény (1089)]

© gyerekválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 13:38:29 (1098)
"KÖNYÖRGÖK, LEGALÁBB AZT HIDD EL, HOGY AZ ÖRDÖG LÉTEZIK!!!!"
:)

© gyerekválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 12:06:10 (1097)
Akkor tudod mit?
Ha nem akarsz szépirodalmat olvasni, akkor olvass tudományos írást, egy nagyon komoly tudóstól, arról, hogy a valóság milyen sziinten összetett és az ember milyen csodálatos dolgokat tud/tudott véghezvinni ennek ellenére... Köze nincs az istenhithez, nem filozófia, kőkemény tudomány, főleg történelmi/tudománytörténeti.
Várkonyi Nándor: Sziriat oszlopai
Ha tudományt akarsz... Ez az ember hihetetlen volt...
[előzmény (1089)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 11:08:44 (1096)
nem szinvesen kelek saya in vedelembe, de meg ha igazad is lenne, akkor is fuggetlen lenne attol, amit mond. nem tudom, hogy mennyire lehet egyseges gorog vallasrol beszelni, de az tuti, hogy tobb mint 4 ezer eves, ellentetben a zsido vallassal.
[előzmény (1094)]

© imnotsayingitsnotsayingválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 11:06:39 (1095)
"Minden modellünk, ismeretünk a minket körbevevő valóságról annak a függvénye, hogy hogyan is állunk társadalmilag ehhez. Egy törzsi társadalom pl. nem tud a baktériumokról, de magát a betegségeket ismeri, és a megfelelő módon még gyógyítani is tudja. Mégis más képük van a valóságról mint pl. nekünk. Ez is materializmus (kevés lenne, ha szimplán ateistának nevezném magam), amely nem az anyag absztrakciójából indul ki."

Az, hogy a torzsi tarsadalom nem tud a bakteriumokrol nem azt jelenti, hogy nem leteznek az o vilagukban, hanem hogy nem fedeztek fel. azt, hogy a betegseget ismeri es gyogyitani tudja ugyanugy valamifele tudomanyos kutataseredmenye, nem pedig annak, hogy felaldoznak hetente egy kecsket.
[előzmény (1093)]

© sanyaaaválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 10:43:43 (1094)
hogy te mekkora ideológus vagy! :D
" Az izraelita vallás kialakulásának történetében láthatjuk ennek díszpéldányát."
mármint ahogy fejlődik a társadalom, úgy istennek is lakásprobllémája támad és költöznie kell a másik félelmetesbe. ha jól tudom, az izraelita vallás jóval régebbi a görögnél, és "fejletlenebb" társadalomé. höhö
búsit az egész irományod, hablaty...
az istenhit az istenélményből ered.

© saya-jinválasz erre | adatok | e-mail - 2007-02-20 08:54:17 (1093)
Már nem tudttam kibírni, hogy ne szóljak ehhetz a dörmögő dömötör témához. Bármilyen vallás / hit (csakhogy ne keveredjünk terminológiai vitába :) ) annak a megfogalmazásaként létezik, hogy az ember hatalmán kívülálló dolgokat megszemélyesítse. A természetvallások, a maguk társadalmi környezetében annak a tükrei, hogy a természet különböző elemeit nem volt képes uralma alá vonni az ember. Ennek megfelelően az időjárás, a földrengés, a fák és bokrok mind-mind külön hatalomként létezett vele szemben. Ahogy a társadalom egyre jobban meghódította a priori természetet, úgy az ember környezetében olyan hatalmak léptek fel, amelyek már magából a társadalomból fakadtak, így láthatjuk a görögöknél a háború, a szerelem, a termékenység, a halál isteneit. Ahogy egyre centralizáltabbá válik a társadalom, úgy egyre inkább az egyén és társadalom szembenállásának képévé válik a vallás - társadalom, melynek teljességét már nem tudja átlátni az egyén. Ennek az elkülönülésnek pedig származéka a monoteizmus. Az izraelita vallás kialakulásának történetében láthatjuk ennek díszpéldányát. Mindenesetre a tudományok által való felszabadulás is felemás eredménnyel járhat csak. Míg azok az ismeretek, modellek, amit a minket körülvevő anyagi vikágról szerzünk, meglehetősen haszonelvű módon jön létre, addig a hozzárendelt polgári materializmus úgy tud vele számolni, mint megszilárdult valóság, és végső absztrakcióként az anyagot jelöli meg (a törekvés a szupergravitáció elvének kialakítására egy szép példa erre). Addig, amíg a társadalom irányítása megszilárdult a polgárság kezében, addig diadalmas módon az ember a világ uralom várományosaként volt értelmezve, de ahogy ez a polgári társadalom egyre inkább instabbillá vált, egyre hevesebb lett a munkásság ellenállása, a polgárság visszafordult a teológikus válaszokhoz, és Isten országához. A vulgármaterializmus és a vallásosság az ideológiák két nagy alapja, de mindekettőben közös, hogy egy absztakciót állít a világ működésének alapjául: ti. Istent, vagy a fizika elemi törvényeit, ill. magát az anyagot.
Az én olvasatomban mindkettő annak az elfogadásával egyenlő, hogy a természet és ember különválik, vagy csak mint feldolgozásra váró anyagot látok benne (merthogy kívülről szemlélem), vagy teljesen irányíthatatlan hatalmat, amely előtt le kell borulni. Itt a természet alatt a priori, és a társadalmit egyaránt értem. Bár imnotsayingitsnotsaying biztosan már unja: Az ideológia a társadalmi valóságról alkotott hamis tudat rendszere, bármilyen formáját is nézem. Ha a társadalmi valóságot megváltoztatni akarjuk, akkor ennek fontos része, hogy minden kívülállóságot a természet és egyén között megszüntessünk, és az embert, mint a természet szerves részét fogjuk fel. Nem statikus anyag az ember, hanem maga a cselekvés, ahogyan a természettel lefolytatja az anyagcseréjét. Ez nem pusztán fizikai, kémiai, biológiai funkció, de elsősorban társadalmi. Minden modellünk, ismeretünk a minket körbevevő valóságról annak a függvénye, hogy hogyan is állunk társadalmilag ehhez. Egy törzsi társadalom pl. nem tud a baktériumokról, de magát a betegségeket ismeri, és a megfelelő módon még gyógyítani is tudja. Mégis más képük van a valóságról mint pl. nekünk. Ez is materializmus (kevés lenne, ha szimplán ateistának nevezném magam), amely nem az anyag absztrakciójából indul ki.

"Isten halott - Nietzsche
Nietzsche halott - Isten" :D



Elejére << Előző < ... 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 ... > Következő >> Végére