Punk Portál >> Fórum >> Összes téma >> Liberalizmus. Kell ez nekünk?
Bejelentkezés - Regisztráció - Elfelejtett jelszó - Segítség
A Szadesz ámokfutása kishazánkban

Elejére << Előző < 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 ... > Következő >> Végére

© Tpetiválasz erre | adatok | e-mail - 2006-12-04 17:47:31 (1183)
http://matula.hu/index.php?section=article&rel=41&id=498
ezt is érdemes átböngészni... :D
[előzmény (1177)]

© xkolaxválasz erre | adatok | e-mail - 2006-12-04 11:09:11 (1182)
hát ezt jól megaszondtad. tekintsük most el attól hogy te kisbogár tgm cipőjéről a köpetet nem nyalhatnád le, ez most mellékes... de

1.tgm-et valóban megruházták jópárszor, aki ezt nemigen szokta hangoztatni, ellentétben mondjuk orbánfaktorral, aki néha megjegyzi hogy őt verték - a nagy lófaszt, kis jánost baszták szájba helyette, mert megvédte (így utólag... kár volt...)
2. tgm hitt a rendszerváltásban, csak mint sokan mások, ő is csalódott benne elég keményen. mi ezzel a baj? ennél azért nagyobb fordulatokat is láttunk már...

jut eszembe te nem azt írtad hogy kommunista voltál csak elvették az uzsipénzedet az ávósok és azért nem maradtál az? interessant.
[előzmény (1179)]

© dalmaválasz erre | adatok | e-mail - 2006-12-03 12:56:27 (1181)
,,meg le a kommunizmusssal" érdekes,mert TGM anyja a román kommunista párt egyik alapítója volt,majd amikor Budapestre költöztek ő kapta az egyik legnagyobb pártnyugdíjat.
[előzmény (1179)]

© apunkválasz erre | adatok | e-mail - 2006-12-02 21:47:25 (1180)
Tévedés. TGM nem "vadliberális", hanem anarchista. Ráadásul abból a "jobbik fajtából", aki előtérbe helyezi a szociális gondolkodást. Na ez egy jó hülye mondat lett-elnézést, majd egyszer átfogalmazom.
[előzmény (1179)]

© ctgválasz erre | adatok | e-mail - 2006-12-02 20:17:00 (1179)
E teccett:)
TGM egyszeruen hulye.
Egyszer rendszervaltott, vagyis ott kelepelt, mint egy rossz ertelmisegi golya a rendszervaltas ellenzekeben.
Baja nem lett belole.
Csak annyira berregett, amennyire meg hasznos volt.
Aztan SDSZ-es lett, es okoskodott, hogy demokracia, es eljen, meg le a kommunizmusssal, no more marxizm!
Most meg marxista, es No Kadar, de Marx igen, meg no fasz tudja mi, de kommunizmus igen.

Idiota...ennyi.
[előzmény (1178)]

© MRolandválasz erre | adatok | e-mail - 2006-12-02 19:27:14 (1178)
Tgm vadliberálisból átvedlett, most éppen Moldava evtárs szélsőbalos eszméit hirdeti. Jövőre már a Jobbikba kéri majd a felvételét. :-)

© gyerekválasz erre | adatok | e-mail - 2006-12-02 19:05:13 (1177)
http://matula.hu/index.php?section=article&rel=51&id=616
http://matula.hu/index.php?section=article&rel=51&id=618
http://matula.hu/index.php?section=article&rel=43&id=528
Eszembe jutott ez a pár elgondolkodtató írás.... Gondoltam csak berakom már:D

© xkolaxválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-21 08:36:48 (1176)
szerintem nem.
[előzmény (1175)]

© handválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-21 01:14:26 (1175)
szerintem tgm vadliberális
[előzmény (1171)]

© xkolaxválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-21 00:38:20 (1174)
naná hogy vigyorgok. állandóan.
[előzmény (1172)]

© apunkválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-21 00:12:23 (1173)
Rajzold már le ne ugass, asse tudod, mi az, buzeráns elvtárs :-)
[előzmény (1171)]

© apunkválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-21 00:11:13 (1172)
Látom, hogy vigyorogsz, buzi. :-)
[előzmény (1170)]

© xkolaxválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-20 23:39:03 (1171)
tgm liberális??? fú, szerintem ezt benézted, de mindegy...

szélsőbalos vagy? akkor stimmel a fityisz...
[előzmény (1168)]

© xkolaxválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-20 23:38:03 (1170)
tegyük tisztába. HA KÉKSZEMŰ VAGY NEM VAGY MAGYAR KÖCSÖG:)
[előzmény (1167)]

© apunkválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-20 22:46:07 (1169)
Főleg a társadalmi érdekképviseletekről és a szakszervezetekről megfogalmazott véleményeivel értek maximálisan egyet, mert baloldalui vagyok. Egyébként az imént léptem be az MSZP-be.

© apunkválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-20 22:44:47 (1168)
Vagyis TGM-mel (hogy kicsit árnyaljam), nagyon sok dologban értek egyet. Többen, mint amennyiben nem. Különben rosszul írtam, sem őt, sem magamat nem tartom a "klasszikus értelemben" szélsőbalosnak. Egyszetrűen szociálisan rendkívül érzékeny és ebből kifolyólag természetesen baloldali liberális embernek tartom, de ez ne keverd a mai rövidítve "ballib"-nek nevezett szélsőjobboldali uralkodó csürhével a finánctőke képviselőivel.

© apunkválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-20 22:40:56 (1167)
De, én is szélsőbalos vagyok. Ez nem zárja ki, hogy valaki nemzeti érzelmű legyen, tekintettel arra, hogy magyar is vagyok és ezt nem tagadom meg. De ez utóbbi egyszerűen nem "eszme", hanem "születési hiba", erről nem tehetek, ez így van, mint az is, hogy emberi lény , meg férfi, meg kékszemű. A baloldaliságom lehet persze politika, de a magyarságom nem, ez utóbbi így van, ez egy állapot, amit természetesen elfogadok.
[előzmény (1166)]

© xkolaxválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-20 22:11:49 (1166)
az szdsznek már rég fel kellett volna oszolnia vagy legalábbis új nevet kellett volna választaniuk 94-ben. tgm meg nem liberális. hanem szélsőbalos. csak nem vele értesz egyet???? blassssssszféééémia!!!!
[előzmény (1165)]

© apunkválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-20 20:40:45 (1165)
TGM-cikk Népszabiban, liberálisok? Mi a helyzet Görény úrral?
Oszoljon föl az SZDSZ, nem?

© saya-jinválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-16 19:18:15 (1164)
Ezt nem értettem pontosan. Csak megismételtem magamat. Mivel kicsit félreértelmezve látom a kommunizmust annyiban, hogy egyenlőségesdinek van értelmezve sokakban

© handválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-16 18:32:32 (1163)
Nem gondoltam volna, hogy mindenre ugyanazzal válaszolsz.
[előzmény (1158)]

© saya-jinválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-16 16:18:44 (1162)
A válasz az előzményekben van. A lényeg, hogy nem uniform embereket akar, és nem is vagyoni egyenlőséget, hanem közösségi társadalmat, ahol az egyének között nem áll semmilyen egységesítő mérce. Ott, ahol nincs tulajdon, ott nincs vagyoni egyenlőség sem. Az egyetlen egalitarista dolog a kommunizmusban, hogy az osztályokra osztott társadalom helyébe az egységes emberiséget szervezi meg.
[előzmény (1161)]

© Charriereválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-16 15:53:04 (1161)
kommunizmus nem is egalitárius

? hogyhogy?

© xkolaxválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-16 09:54:20 (1160)
ugyan-ugyan. az úgynevezett szocializmust (államkapitalizmust) sem hiszed ugye hogy megdöntötték Kelet-Európában... a rendszer saját magát nem bírta fönntartani és akkor már csináltak egy látszatot, hogy tegyünk úgy mintha megdöntenék, mondjuk hagyjuk a demokratikus ellenzéket, hogy verje a mellét...
[előzmény (1159)]

© saya-jinválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-16 09:13:49 (1159)
Ha meg fog dőlni, akkor hogyan fog megdőlni? Eddig minden társadalmi rendszert megdöntöttek, emberek döntöttek meg. Ezt meg nem? UFOk? vagy valamilyen Isten?
Egyébként az egyenlőség elvét azért nem is erőltettem, hiszen a kommunizmus nem is egalitárius, ahogyan erre már próbáltam rávilágítani.
[előzmény (1156)]

© saya-jinválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-16 09:11:19 (1158)
A liberális felfogás alapja, hogy a kapitalizmus az egészséges piaci versennyel kell, hogy egyenlő legyen. De a piac már a kapitalista termelés előtt is létezett, habár nem ennyire kifejltt formában. A tőkés termelési mód egyáltalán nem nyugszik a piaci versenyen, hiszen a 19.sz. második fele óta monopólkapitalizmusban élünk. A neoliberálisok erre válaszként az állam kiegyensúlyozó tevékenységét emelik ki, de nyilván ekkor már mégis belepofázik valami külső gazdasági monopólium a gazdaság működésébe.

A gyakorlat viszont azt mutatja, hogy a gazdasági verseny alapvetően nem a számosabb retégek, a dolgozók osztályának tesz jót. Hiszen ott van a munkaerők egymással való versengése, amelynek csak nagyon sok előfeltétellel lehet valami pozitívumot adni, mivel éppen ez a berendezkedés teszi lehetővé, hogy az emberek a saját munkaerejüket bagóért, ti. versenyképes árért eladják. Ha az állam pedig minimálbért szab ki, akkor meg még ott a feketemunka, a fizetetlen túlórák, melyeket a munkavállalónak, a munkásnak el kell fogadnia, ha versenyképes akar maradni. Nem is beszélek a vesztesekről, akiket pedig a téli minuszok várnak az utcán. Az egyre nagyobb kívánalmaknak, a versenyképesség megtartása miatt pedig a gyerekvállalás kitolódik, a megnövekedő munkaidő megnövekedése, mivel mint két szülő dolgozik, a családok egyre lehetetlenebb helyzetbe kerülnek. Ebből aztán következik szépensorban a szingliélet, rohamosan csökkenő népesség, az egyre kevesebben lévő dolgozókra jutó eltartottak számának növekedése, stb. Sok jelenség van, amit meg tudunk magyarázni a neoliberális tervekkel, a szabadpiaci verseny következményeivel. De nem ez a baj alapvetően.

A kapitalizmus nevéből is adódóan a tőkés termelési módot jelöli. Elsajátítási rendszere az, hogy ami a tőkét tőkév teszi, és ennek semmi köze a versengéshez. Azt jelenti, hogy a piacon a tőkés fellel minden eszközt, ami az termelni kívánt áruk előállításához szükséges, legelsősorban azt az eszközt, ami értéket termel. Ez pedig az emberi munkaerő. Ezt pénzért tudja megvásárolni, tehát már kifejlett árutermelést feltételez, ahol a munkás a munkaerejének ellenértékért adott munkabérből tudja biztosítani a saját fogyasztási szükségleteit. A bére pedig ennek megfelelően azoknak a fogyasztási eszközöknek az összértéke pénzben kifejezve, amelyek szükségesek a munkakör elvégzéséhez. Majd termelő módon alkalmazza a munkaerejét a tőkés, ahogy erre, mint a munkás munkaerejének tulajdonosa, lehetősége van. Természetesen a szükségletek kielégítéséhez szükséges értékmennyiség kevesebb, mint az a munka, amit elvégez a munkás. Mivel csak a szükségleteit elégítette ki, ezért nem jelenik meg számára olyan pénz ebben a rendszerben, ami akár termelési eszközök vételét lehetővé tenné a számára, aminek pedig az a következménye, hogy újból meg kell jelennie a munkaerő piacon, hogy újból eladja a munkaerejét. Tőke az a tulajdon, amely önmagát értékesítő értékként jelenik, azaz ami bejárja ezt a ciklust, és értéktöbbletet termel.

Az élethez ez pedig annyiban tartozik hozzá, hogy ma kapitalizmus van. De nem volt mindig kapitalizmus, és akkor is jelen volt? Az obscsinában? A uradalmi termelésben? A despotikus társadalomban? Nem volt ott, nem volt az élet része.
[előzmény (1155)]

© xkolaxválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-16 01:22:13 (1157)
ui.: kubában lehet hogy szívesebben élnék mint itt:)
[előzmény (1155)]

© xkolaxválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-16 01:20:20 (1156)
amit te itt felvázolsz, az egy az egyben a marxista doktrína. szerintem fölösleges újra felemlegetni.

szerintem a kapitalizmust kurvára nem fogják megdönteni... az más kérdés hogy lehet hogy meg fog dőlni magától. kibaszottul igazságtalan társadalmi berendezkedés de melyik nem az? valahogy ezt a túlzott versenyközpontúságot meg az egalitárius felfogást sem tudom magamévá tenni. a hiba biztos az én készülékemben van.
[előzmény (1152)]

© handválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-15 21:24:29 (1155)
A kapitalizmus szükségszerű. Az élethez hozzátartozik, akárcsak az evés, szaporodás. Akár tetszik, akár nem, nélkülözhetetlen mozgatórugója a társadalomnak. Nélküle nincs fejlődés, csak stagnálás, mint Kubában.

A gazdasági verseny mindíg fontos volt, és ezt a kapitalizmus teszi lehetővé igazán. Az eddigi termelési berendezkedés korlátja volt a versenynek.
Ahol van verseny, ott fejlődés van, és ahol fejlődés van, az lenyomja azokat a rendszereket, ahol nincs. Evolúciós logika. Ha te kitalálsz olyan kommunizmust, amely nagyobb versenyt biztosít, mint a kapitalizmus, akkor azt mondom, lehet hogy életképes.
[előzmény (1154)]

© saya-jinválasz erre | adatok | e-mail - 2006-11-15 20:40:19 (1154)
Én azt gondolom, hogy minden társadalmi berendezkedés, termelési mód, a történelmi jelenség, tehát van eleje, és van vége. Így volt eddig minden társadalommal, ez lesz a kapitalizmussal is. Ennek semmilyen utópia íze szerintem nincs. Már most kérdés, hogy mitől omlik össze a kapitalizmus? A válasz a Nagy Francia Forradalomban már meglelhető. Akkor két társadalmi berendezkedés vívta meg a harcát egymással. A feudális anciéme regime, amelynek a bukása elkerülhetetlen volt, és a polgári társadalom, amelynek élettér kellett. A forradalmat a sans-culotte-ok, parasztok vitték végbe, de a polgárság javára. Megjelentek az egyenlőségi eszmék is, a kommunisták, de a történelmi helyzet nem volt ehhez adott, hiszen a feudális rendi társadalom túlságosan is szétszabdalt volt. Ezzel szemben tőkés társadalom már csak mennyiségi külöbségeket tesz a dolgozó osztályon belül: ennyi fizetés, annyi fizetés. Tehát az egyenlőség megvalósult: egyenlően vagyunk mérve egymáshoz. Az anyagi egyenlőség nem a kommunizmus tárgya. Csak annyiban egalitárius, hogy tagadja az érték társadalmát, de pontosan arról van szó, hogy a hangya-létet felszámolja, és helyébe a valódi emberi különbségek (mert valójában egymáshoz nem mérheted az embereket) működjenek.
Az osztálytársadalmak szükségessége vitathatatlan, ugyanakkor nagy baklövés lenne azt állítani, hogy mindig voltak, és mindig lesznek. Semmi sem volt mindig, és semmi sem lesz örökké. Az emberi társadalom hajnalán sem volt osztály társadalom, de ez azért nem egyenlő a kommunizmussal sem. A termelés fejlődésének eddigi szakaszában igenis kellett, hogy működjön az osztály elnyomás, bár ez nem teszi kellemesebbé, és elfogadhatóbbá az régebbi korokat. De ahogy a kapitalizmus akadályozni kezdte az társadalom továbbfejlődését, a konfliktus és a bukása is meg kell hogy történjen. A közösségi társadalomért való küzdelmet termelte ki a kapitalizmus, évszázados küzdelmek során. Itt nincs egy jobb ötlet, mivel ez a cél nem katedrán született, hanem a munkásosztály termelte ki célként. Na most ebben hol is van az utópia, tessék mondani!



Elejére << Előző < 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 ... > Következő >> Végére