VÖRÖS és fekete - Fiksz Rádió 2010.09.14. 20:00-21:00
Az autonóm nőmozgalom, és hatása. Itt és most illetve a múltban és Nyugat-Európában.
Az 1968 után kialakuló autonóm nőmozgalom a baloldali csoportokban zajló viták eredményeképp jött létre. A viták a nők mozgalmon belüli kettős elnyomása körül folytak. Az autonóm nőmozgalom a magán- és közszféra közti feszültséget igyekezett feloldani. Megalakultak a "férfiaktól mentes" övezetek, nem a férfiak ellenében, hanem a nők autonóm létének artikulálódásaként, megerősítéseként.
Ezek a szervezetek alulról szerveződő, autonóm, párttól, szakszervezettől függetlenek voltak és bázisdemokratikus alapokon működtek. Ahogy erősödött a mozgalom, úgy vált általánossá a nők körében a megértés, az összetartozás, és a szolidaritás érzése. A női "szabad terek" értsd autonóm központok, az élet minden területén jelen voltak, kialakult az autonóm női ellenkultúra, mely a nyugat-európai társadalmakban még ma is komoly hatással van a nemi szerepek átrendeződésére. Az autonóm nőmozgalom érdemei között tarjuk számon a kultúrálisan meghatározott nemi szerepek megkérdőjelezését, és elutasítását.
Mit tanulhatunk ettől a mozgalomtól? Miért fontos itt és most a női szabad területek létrehozása? Mit ad ez a nőknek? Az élet milyen területein képzelhető el ez ma Magyaroroszágon? Miért fontos egy autonóm, alulról szerveződő nőmozgalom? A kultúrálisan meghatározott nemi szerepekbe való be nem illeszkedés vagy a totális elutasítás milyen formái lehetségesek? Milyen következményekkel jár? Miért fontos?
Csak online: http://stream.fikszradio.hu:9000/ |
|
|